Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BlackRock, Ethereum Ağındaki Yeni Fonuyla Varlık Tokenizasyonu Yarışına Katılıyor

Varlık yönetimi devi, tokenizasyon şirketi Securitize’a stratejik bir yatırım yaptı.

21 Mart 2024 10:34

Güncellenme: 21 Mart 2024 11:03

Varlık yönetiminin lider isimlerinden BlackRock (BLK), Ethereum ağında oluşturulan tokenize varlık fonunu duyurdu.


BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu, blok zinciri tabanlı BUIDL token ile temsil ediliyor. Ayrıca fon tamamıyla nakit, ABD Hazine bonoları ve repolarla destekleniyor ve blok zinciri ağları aracılığıyla token sahiplerine getiri sağlayacak.


Duyuruya göre Securitize transfer aracısı ve tokenizasyon platformu görevi görecek, BNY Mellon ise fondaki varlıklar için saklama hizmeti sunacak. Fonun ekosisteminde Anchorage Digital Bank NA, BitGo, Coinbase ve Fireblocks gibi şirketler de yer alıyor.


Basın açıklamasında BlackRock’ın Securitize’a “stratejik bir yatırım” yaptığı belirtilirken, anlaşmanın şartları açıklanmadı.


BlackRock'ın Dijital Varlıklar Başkanı Robert Mitchnick, şunları söyledi: "Bu girişim, dijital varlık stratejimizin önemli adımlarından yalnızca biri. Dijital varlıklar alanında müşterilerimizin karşılaştığı sorunları çözmeye odaklanıyoruz, bu yolda Securitize ile çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz."


BlackRock, attığı bu adımla birlikte tokenizasyon yarışına girerek Citi, Franklin Templeton ve JPMorgan’ın yanında yerini alıyor. Gerçek dünya varlıklarının (RWA’lar) tokenizasyonu, tahviller ve fonlar gibi geleneksel yatırımların blok zinciri tabanlı token’larını oluşturmayı ifade ediyor. Bu sayede dijital varlıklar ve geleneksel finans (TradFi) alanları iç içe geçiyor ve blok zinciri teknolojisi hızla büyümeye devam ediyor. Örneğin, kripto firmalarının on-chain fonlardan istikrarlı bir getiri elde etmesiyle, 2023’ün başlarında 100 milyon dolar değerinde olan tokenize edilmiş ABD Hazine tahvilleri 730 milyon dolara yükseliyor.


BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, bu yılın başında CNBC’ye verdiği röportajda şirketin spot BTC ETF sunmaya başlamasının “tokenizasyona doğru önemli bir adım” olduğunu bildirmişti.


Daha Fazla Oku

    blackrockTokenizasyonsecuritizerwa

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk