Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitwise, Grayscale Spot Bitcoin'in Yakında Onaylanacağına Güveniyor

Bitwise'ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, SEC tarafından “spot bitcoin ETF ile biten” onay kararlarının amacına dikkat çekti.

10 Haziran 2022 11:08

Güncellenme: 10 Haziran 2022 16:33

AUSTIN, Teksas — Yatırım firmaları Grayscale ve Bitwise, CoinDesk'in Consensus 2022 etkinliğinde bir spot bitcoin ETF'nin nihayet ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu  (SEC) tarafından onaylanacağı konusunda iyimser olduklarını söyledi. (Griscale, CoinDesk'in ana şirketi olan DCG'ye aittir).


Hem dünyanın en büyük bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust'ı (GBTC) yöneten Grayscale hem de Bitwise, SEC'e yönelik, bitcoin vadeli işlemlerine dayalı spot bitcoin ETF başvuruları için son tarih yaklaştı. Grayscale'in GBTC'yi spot bitcoin ETF'ye dönüştürme önerisi için SEC'in 6 Temmuz'a kadar karar vermesi gerekiyor. Bitwise kararı içinse son tarih, kamuya açık yorum dönemini takip eden 29 Haziran. 


Bitwise'ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, "Kripto endüstrisinde SEC'in hayır dediğine dair bir algı var ve şimdi gerçekler bunu gösteriyor" dedi.


Hougan, SEC'in 1940 Yatırım Yasasına dayanan bir bitcoin vadeli ETF'si olan sınırlı bir aralık piyasasını onayladığına dikkat çekti.


Geçtiğimiz günlerde, 1933 Yatırım Yasasına dayanan iki bitcoin vadeli ETF, spot bitcoin vadeli işlem ETF'leri dosyalandı. Bu ETF'ler, bitcoin vadeli işlemlerini belirleyen aynı yasa kapsamında dosyalanmıştı.


Hougan, “Bu, bir spot bitcoin ETF ile sonuçlanan bir ilerleme. Yani gerçekten kripto topluluğunun hızında değilse de, ilerleme kaydediyor. Ama bunu sadece ‘bir şeyleri ayakta tutmak’ olarak görmek yanlış” dedi.


Grayscale'deki ETF'lerin küresel başkanı David LaValle de bu görüşte. LaValle, "Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin sorulması o kadar uzun zaman önce değil. Şimdi soru bunun ne zaman olacağı” dedi.


LaValle ayrıca, SEC'in Grayscale'in başvurusunu 6 Temmuz'a kadar reddetmesi durumunda şirketin "tüm seçenekleri ele almaya odaklanacağını" belirtti.


Valkyrie'nin tutumu

Valkyrie'nin baş strateji sorumlusu Lori Tiernan da paneldeydi. Bir spot bitcoinin onaylanacağını düşünen Tiernan, bunun ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde gelmesini beklediğini söyledi.

SEC,   geçen ay Valkyrie'nin 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası kapsamında onay alan ikinci ETF olan bitcoin vadeli işlem ETF’si başvurusunu onayladı. Bu spot bitcoin ETF hakkındaki onay beklentileri hakkında daha fazla iyimserliğe yol açtı.


Bitwise'dan Hougan ayrıca, bir spot bitcoin ETF'nin başlangıçta bitcoin topluluğundaki bazılarının beklediği kadar büyümeyeceğine inandığını söyledi. Hougan, “Bence o gün algılanan, bir bitcoin ETF'si piyasaya sürüldü ve ikinci gün 30 milyar dolarlık varlığa sahip oldu. ETF'nin çalışma şekli bu değil” dedi. 


Hougan, şunları ekledi:


“GLD tüm zamanların en hızlı büyüyen ETF'si, üç günde 1 milyar dolara, bir yıl sonra 3 milyar dolara ve beş yıl sonra 30 milyar dolara ulaştı. Bence bir [spot bitcoin] ETF’nin, piyasaya sürülmeden önce aşırı derecede abartılması olacak. Daha sonra insanlar bunu reddecek. Son noktaa, yatırımcıların bitcoin'i elinde tutmasının en büyük yolu olacak.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nelson Wang

Nelson, CoinDesk'in ABD Doğu Kıyısı Haber Editörüdür. Daha önce TheStreet'te teknoloji hisseleri editörü ve tüketici hisseleri editörü olarak görev yaptı. Bundan önce Yahoo.com'da iş ve kişisel finans editörüydü. Ayrıca Condé Nast Portfolio'nun web sitesinde düzenleme pozisyonlarında bulundu ve bir Asya-Amerikan medya şirketi olan aMedia'nın içerik direktörlüğünü yaptı. Nelson, Long Island, New York'ta büyüdü ve Harvard Üniversitesi'ne giderek Sosyal Bilgiler alanında derece kazandı. BTC ve ETH'yi CoinDesk'in 1.000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Stabil Paralar ve Madencilerin Performansları İyileşiyor

8 Temmuz 2024 22:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk