Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madencisi Şirket Argo Blockchain, Yeniden Yapılandırma Planları Çerçevesinde İflas Başvurusuna Gerek Kalmayacağını Söylüyor

Londra merkezli şirket bu gelişmeye rağmen halen bir güvence veremediklerini söylüyor

13 Aralık 2022 11:28

Güncellenme: 13 Aralık 2022 12:31

Londra Menkul Kıymetler Borsası’na Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Bitcoin madencisi şirket Argo Blockchain (ARBK) bazı varlıklarını satmak ve ekipman finansmanını gerçekleştirmek için sürdürdüğü görüşmelerde sonuca yakın olduğunu söylerken, böylece hem bilançolarını güçlendireceklerini hem de likiditelerini geliştireceklerini belirtti.


Londra merkezli şirket böylelikle ABD’de iflas başvurusunda bulunmaktan uzaklaşmayı umduklarını ancak bunun için herhangi güvence veremediklerini söylüyor.


Argo aynı zamanda hem ABD hem de Birleşik Krallık’taki hisselerinin işlem görmesini durdurulmasına yol açan, geçen hafta web sitelerinde duyurdukları iflas korumaya başvurduklarına dair taslak metinlerin yanlışlıkla yayımlandığını söylüyor.


Şirket şu sıralar Birleşik Krallık’ta yeniden işlem görmeyi talep ediyor ve bunun “en kısa sürede olmasını” bekliyor. Argo’nun hisseleri geçtiğimiz yıl yüzde 94 değer kaybederek, sektörün geri kalanına kıyasla beklentilerin altında bir performans göstermişti.


Argo geçtiğimiz Ağustos ayından beri topladığı 25 milyon dolarlık yatırımını 35 milyon dolara çekmeye çalışıyor. Söz konusu fonların hayati önemi ise Kasım ayında ortaya çıkmıştı. Ekim ayında yapılan 27 milyon dolarlık anlaşmanın ardından şirket yakın zamanda nakit akışındaki sıkıntılar yaşayabileceğini söylemişti.


Argo, Helios adını verdiği devasa bir Bitcoin madencilik tesisini Batı Teksas’ta inşa etmişti. Tesisteki faaliyetlerine Mayıs ayında başlayan şirket 800 megawatlık enerji tüketimi ve saniyede 20 exahash’lik (EH/s) işlem günüce ulaşmayı planlıyordu. Şirketin planları eğer gerçekleşseydi bu durum Argo’yu dünyanın en büyük Bitcoin madenci şirketi haline getirecekti.


Ancak sıkıntılar hızlıca su yüzüne çıktı ve şirket son aylardaki kâr marjlarının düşmesi ve maliyetlerin artmasıyla tesisten gelir elde edememeye başladı. Bitcoin fiyatının düşmesi ve enerji fiyatlarının artmasıyla bu, sektörün genel bir sorunu. Helios tesisinde enerji fiyatlarını sabitlemeyen şirket yüksek fiyatlardan etkilendi.


Argo’nun ayrıca Kanada’nın Quebec bölgesinde iki adet küçük tesisi bulunuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk