Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madencisi CleanSpark, 2023 Hashrate Görünümünü Yaklaşık Yüzde 30 Azalttı

Madenci, ortaklarından Lancium tarafından maden tesisi inşa etmede yaşanan gecikmeleri gerekçe gösterdi.

15 Aralık 2022 09:02

Güncellenme: 15 Aralık 2022 09:09

Bitcoin madencisi CleanSpark (CLSK), ortaklarından Lancium’un bir madencilik tesisi inşa etmedeki gecikmelerini öne sürerek, 2023 sonu hashrate görünümünü saniyede 22,4 EH/s’den 16 exahash'e (EH/s) düşürdüğünü açıkladı.


Madenci, bu yılın başında enerji teknolojisi şirketi Lancium ile Batı Teksas'ta 200 megavat güç kapasitesi için ortaklık yapmıştı. Bu ortaklık, gelecek dönemde 300 MW ek kapasite ile 6,6 EH/s hashrate oranına denk geliyordu.


Ancak, Lancium, CleanSpark’a sermaye kısıtlamalarının taahhütlerini hayata geçirme becerisini etkilediğini bildirdi ve planlanan güç artırımı 2023’ün sonuna hatta daha da sonraki bir tarihe erteledi ve CleanSpark mevcut rehberliği kesmek zorunda kaldı.


Kripto madencileri, son dönemde Bitcoin’in fiyatının düşmesi ve gelirlerinin azalması nedeniyle yaşanan kripto kışından fazlasıyla etkilendi. Bu süreçte, ek bir yük olarak enerji fiyatları yükselirken maliyetler de arttı. Ve bunun ardından, ABD'deki en büyük madencilik veri merkezlerinden Compute North, Eylül ayında Bölüm 11 iflas koruması başvurusu yaparken Core Scientific, Argo Blockchain ve Greenidge Generation gibi sektörün en büyük oyuncuları likidite krizi yaşadıklarını açıkladılar.


CleanSpark, rehberlik kesintisi yapmasına rağmen  dördüncü çeyrek gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 235 arttığını açıklarken, şirketin net zararının, yoğunluklu bir biçimde şerefiye ve bitcoin tutarlarındaki değer düşüklüğü ile öz kaynak ekipmanının değiştirilmesinden dolayı gayri nakdi masraflar nedeniyle son bir yılda yüzde 683 arttığı belirtildi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk