Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madencilik Teçhizat Fiyatları 2 Yılın En Düşük Seviyelerine Yakın

Celsius'un madencilik biriminin, iflas başvurusu öncesinde, Haziran ayında yeni satın alınan madencilik teçhizatlarından bazılarını panik satış fiyatlarıyla açık artırmaya çıkardığı söyleniyor.

15 Temmuz 2022 08:53

Güncellenme: 15 Temmuz 2022 12:13

Ayı piyasası, en son nesil madencilik teçhizatlarının fiyatlarının 2020'nin en düşük seviyelerine düşmesiyle birlikte bitcoin madencilik endüstrisini sert bir şekilde sarsmayı sürdürüyor.


Bitmain'in Antminer S19 ve S19 Pro modeli, uygulamaya özel bir entegre devre (ASIC) ticaret masasına göre terahash (TH) başına 20-23 dolar seviyesinde teklifler alıyor. 

Karşılaştırma yapabilmek için Luxor Mining Hashrate Endeksi verilerine göre   bu modeller son aylarda 40 dolar/TH civarında ve geçen yıl 119 dolar/TH'ye kadar yükselmişti.


20 dolar-23 dolar/TH aralığı, endüstrinin 2020 bitcoin fiyatının dip döneminden beri görmediği bir fiyat seviyesi.


Bitmain'in S19, S19j ve S19 Pro birimlerine ek olarak, MicroBTC'nin Whatsminer M30s, M30s+ ve M30s++ modelleri de çöküşü çok yakından hissediyor.


Ayı piyasası fiyatlandırması, Celsius Mining'in ana şirket Celsius Network ile birlikte son iflas başvurusuyla eşleşiyor. 


Konuya yakın bir kişi CoinDesk'e, Celsius Mining'in Haziran ayında yeni satın aldığı binlerce madencilik teçhizatını açık artırmaya çıkardığını ve 6.000'lik ilk partinin 28 dolar/TH'den satıldığını ve 5.000'lik ikinci grubun 22 dolar/TH'den el değiştirdiğini söyledi. Hashrate Endeksi verilerine göre, o ay madencilik kuleleri 50-60 dolar/TH seviyesinden işlem görüyordu.


Bir komisyoncu CoinDesk'e daha yeni S19j Pro modellerinin ortalama fiyatlarının şu anda 25 dolar /TH civarında olduğunu açıkladı.


Luxor COO'su Ethan Vera, "Pazara giren ek makinelerle, fiyatların yeni nesil makinelerde 1 dolar-2 dolar/TH oranında düşmesini bekliyoruz. Filolarının bir kısmını tasfiye etmesi gerekecek ve ASIC fiyatları üzerinde ek baskı yaratacak bir dizi madencilik şirketi var” dedi.


Vera, Ancak, teçhizat fiyatlarındaki düşüşün mevcut piyasa seviyesine yakın bir destek bulabileceğini de sözlerine eklerken “İçinde bulunduğumuz ekonomide ASIC fiyatlarına direnç seviyesi sağlayacak 18-20 dolar/TH aralığında ağır bir teklif duvarı görüyoruz” şeklinde konuştu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Aoyon Ashraf

Aoyon Ashraf, CoinDesk için kripto madenciliğini ele alıyor. Hisse senetleri ve emtiaları inceleyen haberler yazarak Bloomberg'de neredeyse on yıl geçirdi. Bundan önce, küçük ölçekli şirketleri finanse ederek satış tarafında birkaç yıl geçirdi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk