Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Zorluk göstergesi, iki hafta önceye göre yüzde13.55 artışla Mayıs 2021'den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

11 Ekim 2022 09:08

Güncellenme: 11 Ekim 2022 11:49

btc.com verilerine göre, bir Bitcoin kazabilmek için şimdi 35,6 trilyon hash’e ihtiyaç var ve iki hafta önceki ölçüme madencilik zorluk derecesinde yüzde 13.55 gibi devasa bir artış söz konusu.

Bitcoin madenciliğindeki yazılım kodunun bir bölümü her 2.016 blokta bir (yaklaşık iki haftalık bir süre) zorluk ayarına sahiptir. Buradaki ayarlamanın boyutu ve yönü,  blok onaylarının yaklaşık her 10 dakikada bir düzenli şekilde gelmesini sağlamaktır.

Blockchain.com’a göre, halen kullanılan ağ karma hızı  geçtiğimiz yıl 140 milyon terra karma (TH/s) seviyesindeyken, büyük bir artışla şimdi saniyede 257 milyon terra karma (TH/s) oldu.


Madencilikte arttan bu zorluk, zaten zayıf olan bitcoin fiyatları ve yüksek enerji maliyetleri tarafından zor durumda kalan bitcoin madencileri için daha da karamsar bir tablo yaratıyor.

Bu zorluklarla baş etmeye çalışan madencilerden Londra merkezli madenci Argo Blockchain geçen hafta likidite baskısını kırabilmek için 27 milyon dolar toplamak zorunda kalırken madencilik veri merkezi sağlayıcısı Compute North ise iflas başvurusu yaptı.

Argo Blockchain CEO'su Peter Wall, "Kâr seviyemiz, hem yüksek enerji fiyatlarıyla hem de düşük bitcoin fiyatlarıyla baskı altına alındı bu d nakit sıkıntısı yaşamamıza neden oldu” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTC’nin Nasdaq’tan Ayrışmasıyla Uzun Vadeli Bitcoin Holder’ları Zulalarını Artırıyor

11 Mayıs 2023 17:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk