Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin için Sonun Başlangıcı mı?

BlackRock’ın Trust oluşturma kararı alması kimine göre Bitcoin’in anarşik kökenine bir ihanet ve bu sonun başlangıcı olabilir.

19 Ağustos 2022 10:55

Güncellenme: 19 Ağustos 2022 14:12

Varlık yönetimi şirketi BlackRock, 11 Ağustos’ta müşterileri için özel bir Bitcoin Trust (yatırımcıların geleneksel yollarla BTC’ye ulaşmasını sağlayan bir yatırım aracı) oluşturacağını açıkladığında bazı kripto taraftarları bu hamlenin dijital varlıkları daha geleneksel yatırımcıların gözünde meşrulaştırabileceğini söylemişti.


BlackRock’ın özel trust’ı bitcoin’i kurumsal müşteriler için ulaşılabilir hale getirecek. Ayrıca Bitcoin’in performansını takip edecek, kripto piyasalarındaki fiyatlara bağlı olacak ve tabii alım-satım seçenekleri sunacak.


BlockRock, yayımladığı basın bülteninde “Dijital varlık piyasasındaki düşme eğilimine rağmen bazı kurumsal müşterilerimizin bu değerlere bizim teknolojimizi ve ürün kapasitemizi kullanarak nasıl efektif ve uygun bir maliyetle ulaşabileceklerine dair ilgileri devam ediyor” diye belirtiyor.


Özel trust oluşturma kararı Coinbase ile yapılan ortaklık anlaşmasının ardından geldi. Anlaşmaya göre Coinbase, BlockRock’ın Aladdin platformunun kullanıcılarına kripto para ve muhafaza hizmetleri sunuyor. Bu gelişmeler, geleneksel araçları kullanan yatırımcıların kripto piyasalarına doğru kaymaya başladığını ve dijital varlıkların uzun dönemli olduğunu gösteriyor.


Tüm bunlar kriptoları daha da meşrulaştırıyor, dijital varlıkları geleneksel finans sektörünün içine sokuyor ve böylece hem yeni hem de geleneksek yatırımcılar için erişilebilir oluyor.


Peki, uluslararası bir yatırım yönetimi şirketi tarafından savunulmak Bitcoin’in temsil ettiği her şeye karşı durmuyor mu? Özellikle de BlackRock CEO’su Larry Fink sadece beş yıl önce Bitcoin için “Kara para aklama endeksi” demişken.

Bitcoin’in 2009’daki anarşik başlangıcı finansın demokratikleşmesi olarak müjdelenmişti. Blok zinciri teknolojisi paraya herkesin daha şeffaf ve güvenli bir şekilde erişebilmesini vaat ediyordu. Öyleyse bugün Bitcoin’in ana Wall Street portföylerinde trend olması öne çıkan kripto paraların devrimci kökenlerine ihanet ettiğini göstermez mi?    

Coinbase’in hisse değeri Haziran sonunda tüm zamanların en düşük seviyesine inmiş 47,02 dolara gelmişti. Öte yandan BlackRock ile yapılan ortaklığın açıklanması, Coinbase’in hisse değerinin son zamanlardaki yükselişine katkıda bulunmuş olabilir.


Ancak Coinbase’in hisseleri hâlâ en üst seviyesinin yüzde 75 altında seyrediyor. Bazıları, bir zamanların en iyisi olan Coinbase ile BlackRock iş birliğinin merkeziyetçi bir finans kuruluşunun güç gaspı yapmasından başka bir şey olmadığını düşünüyor.


Bunun yanında ABD Kongresi’nin yeni düzenlemeler yapma olasılığı, bugün yaşanan kripto kışının kısa süreli olmayıp Bitcoin için sonun başlangıcı olduğunu korkusunu arttırıyor.


Piyasalarda her zaman olduğu gibi, bunu zaman gösterecek.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Web3 Oyunu XOCIETY, Sui Blok Zincirinde Çalışacak

26 Nisan 2024 16:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk