Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bitcoin, Dünyanın En Değerli 12. Varlığı!

2023'ün sonuna yaklaşırken, yatırım araçlarının ve şirketlerin piyasa değerlerinin yıllık performansına ilişkin resim de netleşmeye başladı.

5 Aralık 2023 13:32

Güncellenme: 5 Aralık 2023 14:47

Aralık ayının gelmesiyle, 2023te makroekonomik gelişmeler başta olmak üzere pek çok sebeple değer kaybeden ya da kazanan varlıkların performansına ilişkin resim de netleşmeye başladı. 


Güncel veriler, Bitcoin'in piyasa değeri açısından dünyanın en büyük bankalarını geride bıraktığını ve altından %90 daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Hızlı değişen ve yıl boyu manşetlerden inmeyen dijital varlıklara dair karşılaştırmalar, Bitcoin ve Ethereumun yıllık performansına ışık tuttu. Companiesmarketcap tarafından yayımlanan ve piyasa değerine göre en büyük varlıkları içeren listede, Bitcoin'in 12. sırada yer aldığı görüldü. Bitcoin; piyasa değeriyle Eli Lilly, Visa, TSMC gibi şirketleri geride bıraktı. 


Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, Bitcoin dijital bir varlık ve yatırım aracı olduğundan, bir şirketle yalnızca piyasa değeri açısından karşılaştırılması doğrudan yatırım tercihlerini etkileyecek sonuçlar vermemeli. Yine de Bitcoin ve Ethereumun piyasa değerleri, bu iki dijital varlığın ekonomik etkisine dair ipuçları taşıyor” dedi. 


Bitcoin, tüm bankalardan daha değerli

Companiesmarketcapin küresel bankaları kripto paralarla piyasa değeri açısından karşılaştırdığı listede ise Bitcoin'in 760 milyar dolara yakın değeriyle JPMorgan Chase, Bank of America, ICBC, Wells Fargo gibi dünyaca ünlü bankaları geride bıraktığı görüldü. Ethereum ise listede yalnızca JPMorgan’ın gerisine düşerek üçüncü sırada yer aldı.


Piyasa değeri kıyaslamasının Bitcoin'in dünyadaki tüm bankalardan daha değerli olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Kafkas Sönmez, Banka dışı küresel şirketleri ve varlıkları da hesaba kattığımızda, Bitcoin'in NVIDIA, Tesla gibi halka açık şirketlerden daha önde olduğunu görüyoruz. Bitcoin, bir şirket olsaydı dünyanın en değerli 11. şirketi olurdu. Yine de bu görüşün artık geride kaldığını değerlendiren yorumlar da mevcut. Deutsche Bankin güncel analizlerinden biri, Bitcoinde 2021 itibarıyla yükselişe geçen enflasyonun bir sonucu olarak değer artışı gözlemlendiğini, bunun teknoloji şirketlerinin değerlemelerindeki yükselişle denk olduğunu söylüyor. Analiz, faiz oranları artmaya başladıkça hem teknoloji hisselerinin, hem de dijital varlıkların bir düzeltme yaşadığının altını çiziyor” diye konuştu.


Bitcoin bu yıl altından %93 daha iyi performans gösterdi 

Bitcoin ve Ethereumun 2023te yaşadığı değer kayıplarının veya kazançların önceki yıllara kıyasla daha sığ olduğunu ve bunun da kripto piyasalarındaki büyük ölçekli dalgalanmaların azaldığına işaret ettiğini dile getiren Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, 2019'da Bitcoin'in ortalama 90 günlük volatilitesi %67 olarak ölçülüyordu. 2023'te bu rakam %40'lara kadar geriledi. Bu da iki kripto para varlığının enflasyona karşı dayanıklılığını destekliyor ve özellikle Bitcoin'e yakıştırılan 'dijital altın' tabirine haklılık payı veriyor. Öyle ki, Bitcoin'in yılın başından bu yana altına kıyasla %93, Ethereum'un ise %39 daha iyi performans gösterdiği görülüyor. Bitcoin'in kısa tarihi düşünüldüğünde, en büyük piyasa değerine sahip dijital varlığın dalgalanma döngüsünü çok kısa sürede geride bıraktığı söylenebilir" ifadelerini kullandı.


"Sorumlu yatırımı teşvik ediyoruz" 

Yılın son ayının pek çok yatırımcı için portföyünü gözden geçirme, varlıkları yeniden ağırlıklandırma ve yeni yatırım kararları verme dönemi olduğunu hatırlatan Kafkas Sönmez, Gate.ioda listelediğimiz 1.700'ü aşkın kripto para birimi ve farklı yatırımcı profillerine hitap eden çeşitli araç ve ürünlerle, 2024'e yeni bir başlangıç yapmak isteyen kullanıcılarımızın olanaklarını genişletiyoruz. Bitcoin başta olmak üzere, önde gelen dijital varlıkların performanslarını ve kripto ekosisteminde yaşanan yeni gelişmeleri takip ederek, milyonlarca kullanıcımızı düzenli olarak bilgilendiriyoruz. Tüm bunlar, Gate.io Türkiye'nin, yatırım kararı alırken tüm değişkenleri değerlendirmeyi ve riskleri göz önünde bulundurmayı teşvik eden sorumlu yatırım yaklaşımıyla örtüşüyor.”


Daha Fazla Oku

    Gate ioKafkas Sönmez

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk