Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance.US, Terra'ya Yönelik Toplu Davada Yatırımcıları Yanlış Yönlendirmekle Suçlanıyor

Terra USD'nin (UST) çöküşüyle ilgili olarak yatırımcılar adına Binance.US'ye karşı bir toplu dava açıldı.

13 Haziran 2022 15:54

Güncellenme: 13 Haziran 2022 17:04

“Aranızda dünyanın istikrarsızlaşmasını bekleyenler varsa, korkarım insanların çağının sona ermesine kadar bekliyor olacaksınız.”


Terra blok zincirinin kurucusu Do Kwon'dan gelen bu kendinden emin sözler, kripto yatırımcılarını bir sabit coin olan TerraUSD'ye (UST) güvenmeye (ve para yatırmaya) ikna etmeye çalıştı. Kwon UST'nin her zaman tam olarak 1dolar fiyatında kalacağına söz vermişti. Ne yazık ki, projesi sıfırlandığı için Kwon'un bu teminatı UST'yi ve Terra'nın geri kalanını kurtarmaya yetmedi.


2000'den fazla Terra yatırımcısı, paralarını kaybetmelerine neden olan şeyin yanlış pazarlama olduğunu söylüyor.


Pazartesi günü Kuzey Kaliforniya'da açılan bir toplu davada, kripto para borsası Binance.US, Terra blok zinciri ekosistemini kuşatan yatırımcıları yanlış yönlendirmekle suçlanıyor.


Dava, UST ve LUNC tokenleri geçen ay kuruşlara düştüğünde yaklaşık 40 milyar dolarlık yatırımcı fonu buharlaşan Terra ile ilgili ABD merkezli ilk büyük mahkeme başvurusu olması nedeniyle önemli. 


Paradigm ve Hash gibi deneyimli büyük para finansörünün yanısıra, The Terra çöküşü, binlerce masum küçük yatırımcının cüzdanlarını kuruttu. Terra'nın düşüşünü takip eden günlerde, en büyük Reddit forumu intiharlarla (ve bunların da ötesinde, mağdurların nasıl yardım bulabileceğine dair kapsamlı kaynaklarla) doldu taştı.


ABD merkezli hukuk firması Roche Freedman LLP tarafından açılan dava, Binance.US'nin Terra'nın dolar bazlı UST'sini gerçekte olduğundan daha istikrarlı olarak pazarladığını iddia ediyor. Davaya göre, UST ve kardeş tokeni Luna klasik (LUNC) Mayıs ayında sıfıra düştüğünde, binlerce masum küçük yatırımcı tamamen hazırlıksız yakalandı. Sunulan iddiaya göre, bu kayıpların suçlusu yanıltıcı reklamcılık.


Dava ayrıca, Binance.US'nin ABD'de bir borsa olarak kayıtlı olmadığını, ABD'de kayıtlı olmayan bir menkul kıymeti (UST) listelemesinin ardından da bu durumun menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini öne sürüyor.


Dava ayrıca Binance.US CEO'su Brian Shroder'ı da hedef alıyor.


Başarıya ulaşacak bir dava, bazı merkezi olmayan finans (DeFi) kurucularının ve merkezi borsa CEO'larının tüylerini ürpertecek olsa da, hükümet sansüründen ve ileriye dönük külfetli düzenlemelerden kaçınmak için kripto finansında merkezi borsalardan ziyade merkezi olmayan araçların gerekli olduğunu düşünen DeFi savunucularını cesaretlendirecek.


Terra Çöküşü


Paradigm ve Hash gibi deneyimli büyük para finansörünün yanısıra, The Terra çöküşü, binlerce masum küçük yatırımcının cüzdanlarını kuruttu. Terra'nın düşüşünü takip eden günlerde, en büyük Reddit forumu intiharlarla (ve bunların da ötesinde, mağdurların nasıl yardım bulabileceğine dair kapsamlı kaynaklarla) doldu taştı.


Forumda Terra'nın son derece sivri kurucu ortağı Do Kwon'a yönelik eleştiriler de yer aldı. Kwon, bazı Terra gözlemcilerine göre, UST'nin her zaman güvenli bir şekilde 1 Dolara eşit olacağı sözünü verdiği için suçlanması gereken ilk kişi. Bloomberg'deki bir röportaja göre, Kwon UST'nin güvenliği konusunda küstahça güvenceler verirken, aslında Galois Capitol'den Kevin Zhou gibi bazı gözlemcilerin başarısız olacağını söylediği bir sistem inşa ediyordu.


Bu tartışmalı temellere rağmen, Kwon yine de UST'nin (ve onun kardeş tokeni Luna'nın) güvenilirliğini sosyal medyada aralıksız bir şekilde pazarladı ve Zhou gibi eleştirmenleri kesin bir dille reddetti. UST ilk kez 1 Dolarlık sabit değerden (nihai çöküşün sadece birkaç gün öncesinde) sapmaya başladığında bile Kwon, “Anon, UST'nin çivisinin çıktığına dair CT fenomenlerinin beyanlarını 69. kez dinleyebilir veya hepsinin hala fakir olduğunu aklına getirerek bunun yerine bir koşuya çıkabilirsin” şeklinde bir tweet attı.


"Zavallı" gibi sıfatlarla eleştirmenlerini aşağılamak Kwon için karakter dışı değildi, ancak kurucu nihayetinde ekosistemi çöktüğünden dolayı birkaç gün alışılmadık bir şekilde sessiz kaldı.


Şimdiki asıl soru, Kwon'un veya şirketinin, Terra'yı tanıtmadaki rolleri nedeniyle olası yasal cezalarla karşı karşıya kalan Binance.US'a katılıp katılmayacağı.


Halihazırda bir hükümet heyeti Kwon'u memleketi olan Güney Kore'de beklemektedir ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yıllardır Terraform Labs'ı takip etmektedir. Kwon'un son birkaç aydır Singapur'da yaşadığı bildiriliyor, ancak bugünkü dava, Kwon'un yakında dünya çapında yasal savaşlarla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.


Yine de, Terra ekosisteminin yaratılmasında merkezi bir role sahip olan Kwon'un Terraform Labs'ı, henüz bunun gibi bir toplu dava ile karşılaşmamıştır.


Uzun süre beklemek zorunda kalmayacak gibi görünüyor.


Terra Araştırma Forumu'nun bir üyesi ve geniş bir Twitter takipçisi olan Terra'nın güçlü eleştirmeni FatMan'e göre, Terraform Labs'e karşı da bir dava daha açılacak ve muhtemelen bununla aynı olacak.


FatMan, bir dizi kuruluş tarafından yanıltıldıklarını iddia eden 2000 kişilik Terra mağduru yatırımcıdan oluşan bir grup organize ederek Pazartesi günkü davanın düzenlenmesine yardımcı oldu.


FatMan, CoinDesk'e şunları söyledi: "Çeşitli borsalara karşı toplu tahkim ve toplu davalar açarak başlayacağız. Onlara bazı sosyal yardımlarda bulunacağım (kurbanlarla iletişim kuracağım) ancak borsa davalarında özel bir rolüm yok. Ardından, kısa bir süre sonra TFL/Jump'a karşı dava açacağız."


Binance.US davasıyla ilgili, şunları eklediler: "Merkezileştirilmiş borsalar genel halk için son derece erişilebilir hale geldi - ailem bile bunları kullanıyor - ve bu nedenle, yüksek bir doğruluk ve risk açıklama standardını sürdürmeleri neredeyse ahlaki bir zorunluluktur. İnsanlara bir varlığın, fiat destekli olmadığı halde, olduğunu söylemek sahtekarlıktır."


"İnsanlara bir coinin 1:1 ABD dolarına sabitlendiğini söylemek ve ilgili risk açıklamaları olmadan USDC ve USDT ile birlikte satmak alçakçadır. İnsanları 'güvenli, istikrarlı getiriler' diye reklam yaparak çağırdılar - ancak gerçekte ne satın aldıklarını anlamalarına yardımcı olmak için hiçbir girişimde bulunulmadı. Bu ahlaken vicdansızlıktır ve bana göre yasa dışı olmalıdır."

İleriye bakacak olursak


Dava başarılı olursa, şimdiye kadar açık düzenlemelerden veya ağır hükümet gözetiminden kaçınan DeFi'nin yasal statüsünü tanımlamada mihenk taşı olacaktır.


Dahası, bugünün davasının, bir token reklamını başlatan kuruluştan ziyade merkezi bir borsayı sorumlu tutmayı amaçladığı gerçeği, DeFi'nin ileriye dönük şekli üzerinde geniş etkilere sahip olacak. Merkezi borsaların platformlarında destekledikleri tokenleri daha yakından incelemeye zorlandıkları bir dünyaya işaret edebilir.


DÜZELTME (13 Haziran 10:20 UTC): FatMan'in Terra yatırımcılarını sadece Binance.US'a karşı değil, çeşitli kurumlara karşı organize ettiğini söylemek için "Terra Çöküşü" alt başlığı altındaki 10. paragraf düzeltilmiştir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk