Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance’in Voyager Digital’ın Varlıklarını Alma Hamlesine Ulusal Güvenlik Engeli

Binance sözcüsüne göre yabancı alımlarını inceleyen ABD hükümet biriminin Binanmce’i incelemesinin altında yabancı düşmanlığı yatıyor olabilir.

17 Eylül 2022 12:51

Güncellenme: 19 Eylül 2022 07:58

Binance’in iflas sürecinde yapılan açık artırmaya katılarak Voyager Digital’ın varlıklarını satın alması durumunda ABD hükümet yetkililerinin bu işlemi iptal etme riski olduğu konuşuluyor.


ABD dışından şirketlerin ABD’de yaptıkları satın alımlar ABD’deki yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS) tarafından incelenerek onaylanıyor. Bu komite herhangi bir ulusal güvenlik riski gördüğünde alımı engelleyebiliyor. 


Donald Trump’ın başkanlığı döneminde CFIUS Çin menşeili şirketlerin alımlarını yakından incelemeye başlamıştı. Şimdiki başkan Biden da bu hafta imzaladığı bir kararnamede “ABD’de teknoloji alanında Çinli firmaların satın alımlarını engellemeye dair hükümetin elini güçlendirmek ve Çinli şirketleri ABD vatandaşlarına erişimlerini kısıtlamak” noktasında kararlar açıklamıştı. 


Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao Çin’de doğmuş olsa da ve Kanada’da büyümüş. Binance Çin şirketi olduğuna dair iddiaları kabul etmiyor. Zhao geçen hafta yaptığı açıklamada “Ben Kanada vatandaşıyım. Nokta” demişti. 


Voyager açık artırmasında Binance’den teklifinin üzerine ilave bir teminat eklemesi istendi ve bu teminatın gerekçesi olarak da olası bir CFIUS incelemesi gösterildi. Zira böyle bir inceleme alım sürecini uzatabilir.


Şirketin iletişimden sorumlu üst yöneticisi Patrick Hillman Cuma günü yaptığı açıklamada, “Binance doğrudan veya Binance Labs üzerinden sayısız Amerikan şirketine yatırım yaptı. Binance hiçbir zaman resmi veya gayri resmi bir CFIUS incelemesine konu olmadı. Binance tamamen Kanada vatandaşı olan biri tarafından kurulmuş bir Kanada şirketidir. CFIUS konusunda oluşan şüphelerin temelinde yabancı düşmanlığı var” diyordu.


Bir diğer Binance sözcüsü Jesicca Jung daha sonra bir düzeltme yaparak Binance’in Kanadalı değil “uluslararası bir şirket” olduğunu vurguladı.


Voyager yorum yapmaktan kaçındı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk