Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance ve WazirX Arasındaki Tartışmaya Işık Tutan Yazışmalar

CoinDesk’in gördüğü e-posta yazışmaları Binance ve Hintli kripto borsası WazirX arasındaki uzun süredir devam eden satın alma tartışmalarına ışık tutuyor.

30 Ocak 2023 12:23

Güncellenme: 30 Ocak 2023 12:52

Binance, 2019 yılı Kasım ayında bir blog paylaşımıyla WazirX’i satın aldığını duyurmuştu. Bu konuda WazirX yöneticileri de açık bir şekilde konuşmuşlardı.


Ancak geçen yaz, Hindistan hükümetine bağlı yetkililer, 16 fintech şirketine kara para aklama konusunda yardım ettikleri gerekçesiyle borsanın ofisine baskın düzenlediler. Bu olay satın almaya ilişkin her şeyi değiştirdi.


Binance vakit kaybetmeden WazirX ile arasında mesafe koydu. Başlangıçta satın almayı kutlayan blog yazısı, satın almanın sadece belirli varlıklar ve fikri mülkiyete dair bir sözleşmeyle sınırlı olduğu belirtilerek değiştirildi.


5 Ağustos tarihinde ise Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, “Binance, WazirX’i yöneten Zanmai Labs’in hisselerine sahip değildir” şeklinde bir tweet attı. Bir Binance temsilcisi de CoinDesk’e Binance’in WazirX’i satın aldığına dair söylentilerin bir yalan olduğunu söyledi.


Bundan sonraki aylar boyunca Binance böyle bir satın alma işleminin yapılmadığını iddia ederken WazirX ise yapıldığı konusunda ısrarcı oldu. Hatta WazirX bunu kanıtlayabileceklerini de belirttse de bu kanıtları hiç paylaşmadılar.


Ancak bu hafta CoinDesk, bu kanıtlara ulaştı.


Ele geçen e-postalara göre Binance, 26 Ocak’ta Hindistan’da resmi tatilin olduğu bir günde, WazirX’e bir mektup göndererek borsadan bu ayın sonuna kadar iki koşulu yerine getirmesini istedi. Aksi taktirde Binance ile WazirX arasındaki sözleşme 3 Şubat itibarıyla feshedilme riskiyle karşı karşıya olacaktı.


Bu taleplerden ilkinde WazirX'in kurucu ortağı Nischal Shetty'nin, Binance'in WazirX'e sahip olduğuna dair önceki açıklamalarını geri çeken bir duyuru yayınlaması istendi. Ayrıca hizmet sözleşmelerinde Binance’e yapılan tüm atıfların kaldırılması talep edildi.


Talepler Reddediliyor

WazirX ise bu taleplere bu isteklerin etik dışı olduğunu belirterek tepki gösterdi. Ayrıca cevabında medya baskısı ve tehditlerle kendilerini yalan beyanlarda bulunmaya zorladıklarını belirtti.


Shetty, Binance hukuk ekibi ve CEO’suna gönderdiği bir e-posta ile önceki açıklamalarını geri çekmeyi reddetti. Ayrıca Zanmai’nin WazirX platformunun kontrolünü Binance’e verdikten sonra Binance’in bundan çok iyi bir kâr elde ettiğini söyledi.


Shetty attığı Binance’e attığı e-postada, “Binance, WazirX platformunda işlem ücretleri karşılığında elde edilen gelirden 67 milyon doların üzerinde para çekti” diye yazdı. Bu paranın sadece Binance tarafından kontrol edilen bir hesaba transfer edildiğini belirtti. Bunu kanıtı olarak da Binance ABD CEO’su Brian Schroder ve WazirX başkan yardımcısı Tushar Patel arasındaki e-posta yazışmaları gösterildi. Bu belge WazirX hesaplarının kontrolünün Binance’e verildiğini gösteriyor.


E-posta yazışmalarına göre WazirX bu hesaplara sadece Binance yararına erişebiliyor ve hesapların tek sahibi Binance oluyor. CoinDesk’in gördüğü 28 Temmuz 2021 tarihli e-postada ise Patel, satın alım anlaşmasını kabul ediyor. Schoder ise, “Teşekkürler Tushar. Transfer işlemlerini başlatacağız. Sizi bilgilendireceğiz” diye cevap veriyor. 


Bu tarihten sonra farklı yazışmalar olup olmadığı bilinmiyor. CoinDesk ekibi sadece bu tarihe kadar olanları görebildi.

Binance’in taleplerine WazirX’in uymaması halinde Binance’in aradaki ilişkiyi tamamen keseceği anlaşılıyor.


Her iki taraf da bunun WazirX’in çökmesi anlamına geleceğini belirtiyor. Çünkü, borsanın rezerv kanıtı raporuna göre borsanın kullanıcılarının yüzde 90’ı varlıklarını Binance’in kontrolündeki cüzdanlarda saklıyor.


CZ de Ağustos ayında “Eğer WazirX’te fonlarınız varsa, bunları Bİnance’e transfer edin. Teknolojik anlamda biz WazirX cüzdanlarını iptal edebiliriz. Ancak bunu yapmayacağız. Tartışmaya katlansak da kullanıcılara zarar veremeyiz” diye bir tweet atmıştı.


Daha Fazla Oku

    BinanceWazirXZanmai

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nasdaq Kripto Saklama Hizmetine Başlıyor

24 Mart 2023 17:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk