Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez: “Türkiye’deki Etkimizi Artırmayı Hedefliyoruz”

Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez CoinDesk Türkiye’ye verdiği özel röportajda Binance’in stratejisini, rekabeti ve geleceğe yönelik beklentileri değerlendirdi.

26 Eylül 2022 09:11

Güncellenme: 26 Eylül 2022 15:55

Kripto dünyası gerek küresel gerek yerel anlamda önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyor. Böylesi dönemlerde büyük ölçekli oyuncuların yaklaşımları ve stratejileri daha da öne çıkıyor. İşlem hacmi açısından dünyanın en büyük borsası konumundaki Binance’in de Türkiye pazarına ilgisi yüksek. Binance Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez CoinDesk Türkiye’ye verdiği özel röportajda Binance’in stratejisini, rekabeti ve geleceğe yönelik beklentileri değerlendirdi.                                                                                                                                                   


Binance olarak Türkiye’deki blok zinciri ve kripto ekosistemini nasıl görüyorsunuz? Nasıl bir potansiyel söz konusu, sizi neler heyecanlandırıyor?


Türkiye blokzinciri ve kripto ekosistemi açısından çok büyük potansiyel barındırırken, Binance için de en önemli pazarlar arasında yer alıyor. İçinde bulunduğumuz hızlı dijitalleşme sürecinde hayatımıza giren Web3, kripto ve blokzincir yeni kavramlar olmalarına rağmen Türkiye her teknolojik süreçte olduğu gibi bu kavramlara da hızla adapte olmuş durumda. Biz de Binance Türkiye olarak ülkemizdeki bu önemli potansiyeli daha da artırmak için heyecanlıyız. Web3 sürecinde paradigma değiştiren bir şirket olarak Türkiye’de de buna öncülük etmekten ötürü gurur duyuyoruz. Bu alanda lider bir şirket olarak özellikle son iki yılda Türkiye’de istihdamımızı önemli ölçüde artırdık. Binance Türkiye olarak kullanıcılarımızın bize duyduğu güven ve gösterdiği ilgiden dolayı çok mutluyuz. Bizim için kullanıcılarımız, yaptığımız işin tam merkezinde yer alıyor. Faaliyete geçtiğimiz ilk günden beri onların güvenliği bizim en önemli önceliğimiz. Bu nedenle de en gelişmiş güvenlik kontrolleri ile veri gizlilik protokol ve kontrollerini tüm Binance ekosistemi içinde ciddiyetle hayata geçiriyoruz. Güven endeksli çalışmalarımıza daha da ivme kazandırarak Türkiye’deki etkimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu yönde önümüzdeki yıl içerisinde çeşitli projeler ve iş birlikleri ile kullanıcılarımızın deneyimini daha da üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz.


"Ekonomik kırılmanın gerçekleştiği ortamda Binance Türkiye ekibi olarak büyümeye devam ediyoruz"


Yabancı menşeili bir oyuncu olarak Türkiye’deki rekabet ortamını nasıl görüyorsunuz. Yerli borsalar ile yabancılar arasında nasıl bir rekabet ortamı söz konusu?


Binance global anlamda birçok ülkede olan Web3, blokzincir gibi kavramları dünyaya anlatan bir şirket. En önemlisi ise bu ekosistemin kurucusu. Dünyanın lider borsa şirketi olarak Türkiye’deki ekosistemde de yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de web3 ve kripto konuları başta olmak üzere finansal geleceğin teknolojilerini geniş kitlelere tanıtmak istiyoruz. Sektörün lideri olarak, toplumun eğitim ve gelişimine katkıda bulunmayı kendimize misyon edindik. Bu yönde özellikle tüm Türkiye ekibi olarak yoğun bir gayret içerisindeyiz. Dünyada birçok firma pandemi dönemi sonrası ekonomik kırılma yaşayarak, özellikle insan kaynakları anlamında önemli değişiklikler yaparken, biz ise bu ekonomik kırılmanın gerçekleştiği, global piyasalarda neredeyse her alanda istihdam verilerinin düşüşe geçtiği bir ortamda Binance Türkiye ekibi olarak büyüme gerçekleştirdik.


"Regülasyonda kripto varlık terimlerinin net olarak oluşturulması gerek"


Regülasyon noktasında Türkiye’nin genel resmi nasıl görünüyor? Sizce doğru bir regülasyon çerçevesi ve yasa nasıl olmalı, neleri içermeli?


Geçtiğimiz aylarda (Nisan 2022) regülasyon çerçevesindeki önerilerimizi 13 madde üzerinden aktarmıştık. Hazırladığımız “Türkiye'deki Kripto Varlık Borsaları Hakkında Düzenleyici Öneriler ve Prensipler” başlıklı sunumda kripto varlıkları ve terimleri anlatmaya gayret ettik. Burada da özetlemek gerekirse, kripto varlık terimlerinin net olarak oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Stabilcoin’lerin de kripto varlıklarla aynı şekilde düzenlenmesini ve denetlemeye tabi tutulmasını öneriyoruz. NFT’lerin kripto varlıklardan ayrı değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyiz. Türkiye’de kripto varlıklara karşı olan talep göz önüne alındığında, mevcut ve yeni kullanıcıların piyasaya erişiminin olabildiğince yalın ve kolay tutulmasını öneriyoruz. Aynı zamanda, söz konusu kolay erişim yeterli ve sağlam Kimlik Doğrulaması ve Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi prosedürlerine sahip oyuncularla sınırlanmalıdır. Kullanıcıların adil olmayan fiyatlardan korunması ve Türk kullanıcıların piyasa manipülasyonlarına maruz kalmadan işlem yapabilmesi için global havuzların korunmasının elzem olduğunu düşünüyoruz. Listeleme süreçleri için açık kriterlerin belirlenmesi piyasanın kalite standartlarını yüksek tutacak, iyi projeleri kötü projelerden ayırt etmeyi kolaylaştıracak ve kullanıcıların kötü projelere maruz kalma ihtimalini azaltarak dolaylı yoldan koruma sağlayabileceğini öngörüyoruz. Ayrıca kripto varlık borsalarının, kullanıcılarını, kullanıcının borsa kullanımı dışındaki sebeplerden kaynaklı kayıptan korumak ve gerektiği koşullarda zararını tazmin etmek için yeterli bir “sigorta” fonuna sahip olması gerektiğini düşünüyoruz.


Buna örnek olarak SAFU fonunu verebiliriz. Binance güvencesi altında, gelirlerin bir kısmı SAFU (Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu) birikimine aktarılarak herhangi bir durumda platform kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek zararı tazmin etmek üzere tutuluyor. Kripto varlıkların güvenle saklanmasının arz ettiği önem ve çeşitli platformların kendine has ihtiyaçları göz önünde bulundurulması gerekiyor. Düzenlemelerin kullanıcı (ve dolayısıyla kullanıcı fonlarının) güvenliğini her zaman birincil öncelik olarak tutacak şekilde çıkarılması ve geliştirilmesini öneriyoruz.  


Binance kurucusu Changpeng Zhao'nun (CZ) Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile gerçekleştirdiği görüşmenin amacı neydi? Nasıl bir çıktı elde edildi?


Türkiye’de blokzincir ekosistemini daha iyi anlatabilmek ve burada gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri doğru aktarabilmek adına devletimiz yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Buradan bir kez daha kendimizi doğru anlatmak adına sundukları fırsat ve destekleri için teşekkür ederiz. Özellikle, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’nin, kurucumuz Changpeng Zhao (CZ) ile bu yıl Temmuz ayındaki görüşmesi ve bu görüşmede çıkan fikir alışverişleri çok değerliydi. Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi blokzincir alanında da diğer ülkelere örnek olduğunu düşünüyoruz. Diyaloglarımızın devam etmesini diliyor, bekliyoruz. 


Blokzincir ve kripto para konuları son 10 yılın önemli bir dijital ve ekonomik gelişimini temsil ediyor. Bugün inovatif çalışmalar gerçekleştirerek blokzincir çözümlerini kullanan dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, gelecek on yıllar boyunca bu yeni alanda vatandaşlarına liderlik sağlayacak. Amacımız, uzun vadede güvenli ve daha sürdürülebilir bir kripto ekosistemi oluşturmak. Buna ek olarak da dünya çapında doğru yönde kripto düzenlemeleri oluşturmak için politika ve yasal otoriteler ile çalışmaya devam edeceğiz.


Son dönemde sıkça gündeme gelen dolandırıcılık ve benzeri kötü niyetli yaklaşımların ekosistem üzerindeki etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada güven ortamının güçlendirilmesi için neler yapılabilir?


Binance, küresel olarak faaliyet gösteren yaklaşık 500 üyeden oluşan güçlü bir güvenlik ve uyumluluk ekibine sahip. Eski kanun uygulayıcıları ve düzenleyicileri işe almanın yanı sıra, Chainalysis gibi dış ortaklarla da birlikte çalışarak güvenlik ekibimizi sektörde lider yapıyoruz.


Yasal otoritelerden düzenli olarak aldığımız talep ve geri bildirimlerin yanı sıra Binance olarak da tespit ettiğimiz kritik konular üzerinde otoritelerle iş birliği içinde çalışıyoruz. Kamu-özel sektör ve The National Cyber-Forensics and Training Alliance (NCFTA) ile sürdürdüğümüz iş birliklerinden gurur duyuyoruz. Yasal otoritelerin bize her zaman ulaşabileceklerini bilmelerini, onlara yardımcı olmaktan ve birlikte dayanışma içinde çalışmaktan memnuniyet duyduğumuzu buradan vurgulamak isterim.


Amacımız, kötü amaçlı kişileri tespit edip caydırarak blokzinciri tüm kullanıcılar için güvenli hale getirmek için güvence altına almak. Dolandırıcılık faaliyetinden şüphelenilen hesapları takip etmek için her gün yasal otoriteler ile dirsek dirseğe çalışıyoruz. Sınıfının en iyi güvenlik uzmanlarından oluşan ekibimiz, tüketicileri korumak ve güvenli bir kripto ekosistemi sağlamak için tasarlanmış son teknoloji güvenlik protokolleri geliştirir. Kendi araştırmalarımızı başlatarak, Binance Akademimiz içerisinde yer alan kripto eğitimimizi ile kullanıcıları korumak için önemli kanun uygulayıcı kurumlarla çalışarak, güvenlik ve uyumluluk konusunda sektöre öncülük etmeyi amaçlıyoruz. Kripto para biriminde tanık olduğumuz suç faaliyetlerinin çoğu, itibari para biriminde denenen şemaları yansıtıyor. Bununla birlikte, halka açık blokzincir kaydı (zincir içi analitik), platformun fon kaynağı konusunda geleneksel finansal kurumlara göre daha fazla şeffaflığa sahip olduğu ve izlemeyi kolaylaştırdığı anlamına geliyor. Suç işlenmeden önce suç faaliyetlerini tespit etmeyi ve fonları dondurmayı amaçlıyoruz.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk