Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance Rezervler için Teminat Raporu Aldı

Kripto borsası Binance, danışmanlık firması Mazars’tan teminat raporu aldı. Rapora göre müşterilerin rezervlerinin yüzde 101'i teminat altına alınmış durumda. Ancak bazı uzmanlara göre bu raporun bir değeri bulunmuyor.

8 Aralık 2022 09:50

Güncellenme: 8 Aralık 2022 11:42

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası olan Binance, dün danışmanlık firması Mazars tarafından hazırlanan bir araştırma yayınladı. Rapora göre Binance müşterilerinin Bitcoin rezervleri fazlasıyla teminat altına alınmış durumda.


Mazars’ın yaptığı açıklama şu şekilde: “Değerlendirmenin yapıldığı an itibarıyla Binance tarafından kontrol edilen varlıklar, toplam platform yükümlülüklerinin yüzde 100’ünü aşıyor ve yüzde 101 olarak hesaplanıyor”  


FTX’in likidite sorunları nedeniyle iflas etmesinin ardından rakipleri finansal rezervleri konusunda daha şeffaf davranmak zorunda kalmışlardı. Mazars’ın bu raporu da Binance müşterilerine bitcoin’lerinin teminat altında olduğu, blokzincir üzerinde bulunduğu ve şirketin kontrolü altında olduğuna dair güvence vermeyi amaçlıyor.


"Değeri yok"

Ancak Pensilvanya Üniversitesi’nde muhasebe eğitimleri veren Francine McKenna’ya göre bu değerlendirme resmi bir denetimin yerine geçmiyor. McKenna, “Yönetimden aldıkları listeden çektikleri genel anahtar adreslerinin bakiyelerine bakarak bir karşılaştırma yapılmış. Fakat bağımsız bankalar veya saklama hizmeti veren kurumlardaki bakiyeleri karşılaştırmamışlar. Bu nedenle bu rapor Tether veya USDC raporlarından bile daha değersiz” diyor.


Stabil coin şirketi Tether’e 2017 yılında denetim hizmetleri veren New York menşeli muhasebe şirketi Friedman LLP, Eylül ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından “federal menkul kıymetler kanunlarını seri olarak çiğnemek ve uygun olmayan profesyonel davranış” sebepleriyle suçlanmıştı. SEC, şirketin 1 milyon dolar ceza ödemesine karar vermişti.


Mazars, bu teminat raporunu hazırlarken Binance’in 22 Kasım tarihli toplam rezerv ve yükümlülük verilerini kullandı. Bu veriler kapsamına müşterilerin spot, options, futures, kredi ve Bitcoin, Ethereum, BNB Zinciri ve Binance Akıllı Zincir blok zincirlerinde tutulan BTC ve wrapped Bitcoin gelir hesapları girdi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance’in Kurucusu Changpeng “CZ” Zhao ABD’de Mahsur Kaldı

8 Aralık 2023 11:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk