Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance Kara Para Aklamayı Önleme Tedbirlerini Hayata Geçiremedi

Reuters’ın haberine göre kripto para borsası finansal suçları önleme konusunda gevşek kalıyor.

11 Temmuz 2022 20:02

Güncellenme: 12 Temmuz 2022 10:21

Reuters’ın haberine göre işlem hacmi, bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, kara para aklamayı önleme konusunda zayıf adımlar atıyor.


  • Reuters’ın geçtiği habere göre Binance birçok rakibinin kabul ettiği kuralların dışında faaliyet gösterirken şirketin operasyonda olduğu ülkelerdeki kanunlar konusunda da net bir görüntü vermiyor.

  • Reuters, Binance CEO’u Changpeng “CZ” Zhao’nun borsa üzerinden kara para aklamayı önlemeye yönelik referans kontrolleri konusunda uyum ekibinin tavsiyelerini de yeterince dikkate almadığını iddia ediyor.

  • Geçen ay yine Reuters’ın bir haberinde Binance’in “hacker’lar, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları” için bir merkezi nokta haline geldiğine dair bir iddia ortaya atılmış ve bu iddialar Binance’in uyumdan sorumlu yöneticisi Matthew Price tarafından reddedilmiş ve bu haberlerde kullanılan ölçütlerin doğru olmadığı vurgulanmıştı.

  • Platform üzerindeki, para aklama işlemlerini temizlemeye çalışan Binance 2021 yılında bir karar alarak günlük çekim limitlerine sınırlama getirmişti. Bu karar öncesinde müşteri bilgilerini vererek kendini tanıtmayan kullanıcılar günde 2 BTC çekebilirken kararla birlikte bu miktar 0,06 BTC’ye indirilmişti.

  • Şirket kısa süre önce düzenleme konusunda uzmanları işe almaya başladı. ABD’li düzenleyici kurum FINRA’da 16 yıl çalışan Seth Levy ve Birleşik Kralllık’taki düzenleyici kurum FCA’den Steven McWhirter şirkete katılmışlardı.

  • Binance bu konudaki yorum talebimize yanıt vermedi.

  • Binance sözcüsü, Reuters’a verdiği yanıtta, “Kripto endüstrisinin iyi düzenlenmiş, güvenilir bir sektör olmasına dair yolculuk çerçevesinde gelecek teknolojilere ve hukuki uyuma yatırım yapma konusunda öncü bir rol üstleniyor ve bu yatırımlara imza atıyoruz” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

28 Haziran 2024 23:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk