Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance, Kara Para Aklama İddialarını Yalanladı

Binance, suç önleme çalışmaları için son üç yılda ABD Gelir İdaresi'nin (IRS) siber suçlar biriminden tecrübeli müfettişler ile anlaştı.

7 Haziran 2022 12:55

Güncellenme: 7 Haziran 2022 13:33

Hacimce dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, en az 2,35 milyar dolarlık yasadışı fonların aklanması için bir araç olarak hareket ettiği iddialarına itiraz etti.


  • Bir Reuters raporu, Binance'in Rusya merkezli dark web pazarı Hydra ile güçlü bağlantıları olan "hackerlar, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları için bir merkez" haline geldiğini iddia etmişti.

  • Binance'in kıdemli soruşturma direktörü Matthew Price, CoinDesk'e "Bence bu rapordaki çarpıklık, her borsanın karanlık ağ pazarlarına maruz kalmasıdır" dedi. Price ABD Gelir İdaresi'nin (IRS) ceza soruşturmasında Hydra'nın baş araştırmacısıydı. 

  • IRS'nin siber suçlar biriminde de çalışan borsanın küresel istihbarat başkanı Tigran Gambaryan da, "Bir gündem elde etmek için gerçekleri tamamen göz ardı eden bir şey" diye ekledi.

  • Price ve Gambaryan, Binance'in, Chainalysis ve Elliptic tarafından sağlanan blok zinciri analiz yazılımını kullanarak dolandırıcılık, dark web pazarları ve dolandırıcılık karşısında katı bir prosedüre sahip olduğunu söyledi.

  • Gambaryan şunları kaydetti: "Olması gerektiği gibi bir sistem var. Aklınıza gelebilecek her şey için risk puanlamamız var. Araçlarımıza göre her şeyi dahili olarak etiketledik. Ayrıca Chainalysis ile işlem sonrası izleme yapabiliyoruz."

  • Binance, istihbarat ekibi ile Reuters arasında, Ronin saldırısından 5,8 milyon dolar kurtarmanın yanı sıra birden fazla dolandırıcılık vakasındaki yardımı hakkında yorum yaptığı 50 sayfalık e-posta kaydını yayınladı.

  • E-posta kayıtları, muhabirin dark web pazarlarına "dolaylı" maruz kalma ile "doğrudan” maruz kalmayı karıştırdığını yineliyor.

  • Chainalysis'ten elde edilen veriler, 2021'deki tüm kripto para işlemlerinin %0,15'inin yasa dışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu gösterirken, BM, itibari para biriminin %2 ila %5'inin bir tür suç faaliyetiyle bağlantılı olduğunu tahmin ediyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk