Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance, DWF Labs Piyasa Manipülasyonunu Ortaya Çıkaran Araştırmacıyı Kovdu

Binance ekibi, ayda 100 milyon dolar ve üzeri değerde işlem yapan "VIP" müşterilerinin pump-and-dump ve wash trading’e giriştiğini tespit etti.

9 Mayıs 2024 16:42

Güncellenme: 9 Mayıs 2024 16:54

Wall Street Journal'ın bildirdiği üzere Binance, kripto para borsasının müşterilerinden biri olan kripto yatırım şirketi DWF Labs'teki piyasa manipülasyonuna ilişkin kanıtları ortaya çıkaran çalışanını kovdu.


Binance'in piyasa gözetim ekibindeki eski personeller, borsanın mali düzenleyicilerin incelemeleri karşısında kendini temize çıkarma çabalarının bir parçası olarak piyasa manipülasyonu ve diğer faaliyetlere dair kanıtları ortadan kaldırmak için işe alınmıştı.


WSJ haberine göre ekip, ayda 100 milyon dolar ve üzeri değerde işlem yapan "VIP" müşterilerin, Binance'in hüküm ve koşulları tarafından yasaklanan pump-and-dump ve wash trading’e giriştiğini tespit etti.


Aylık olarak 4 milyar dolardan fazla para kazanan DWF Labs, 2023'ün başlarında (normal şartlarda durgun olan piyasada) kripto projelerinde üretken bir yatırımcı olarak ortaya çıktı. Kurucuları yüksek hacimlere oynayan kripto trader’ları olan firma, geleneksel risk sermayesi modelinden farklı olarak, projelerin token’larını düşük fiyatlardan satın alıp yükseldiğinde satarak epey kâr elde etti.


Binance araştırmacıları, DWF'nin 2023'te 300 milyon dolarlık wash trading işlemlerine dayanarak birkaç token’ın fiyatını manipüle ettiğini iddia eden bir rapor sunsa da Binance, piyasanın kötüye kullanıldığına dair yeterli kanıt bulunmadığına karar verdi. WSJ haberine göre raporun sunulmasından bir hafta sonra ekibin başkanı görevden alındı.


Binance, WSJ'ye piyasa manipülasyonuna izin verdiği iddialarını reddettiğini ve yapılan soruşturmanın müşteriye yönelik iddiaların "tam olarak kanıtlanmadığını" tespit etmesi üzerine kişinin görevden alındığını söyledi.


DWF Labs de haberin yayımlanmasının ardından yaptığı Twitter paylaşımında, konuyla ilgili iddiaların "asılsız olduğunu ve gerçekleri çarpıttığını" söyledi.


Personelin işten çıkarılmasıyla alakalı yorumda bulunmayan Binance, Twitter gönderisinde şunları söyledi: “Piyasanın kötüye kullanılmasına tolerans göstermiyoruz. Son üç yılda, kullanım koşullarımızı ihlal ettikleri için 2,5 trilyon dolardan fazla işlem hacmine sahip yaklaşık 355.000 kullanıcıyı platformumuzdan çıkardık."


Daha Fazla Oku

    BinanceDWF Labswash tradingpiyasa manipülasyonu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk