Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Binance Bazı Eleştrileri Hak Ediyor Ama Bir Ponzi Değil

Binance CEO'su bir kez daha medyaya karşı yargıya gitti ve bu sefer davayı kazanabilir.

27 Temmuz 2022 11:59

Güncellenme: 27 Temmuz 2022 13:57

Hong Kong merkezli Modern Media Cl firması tarafından yayınlanan Bloomberg Businessweek'in Çince baskısında, şirketin kurucusu Changpeng Zhao hakkında profil başlığı olarak "Ponzi şeması" terimi kullanıldı.


Başlık daha sonra değiştirildi, ancak mahkeme belgeleri, Ponzi şeması (龐氏騙局) için doğrudan çevrilmiş terimi içeren ve yorum ve tartışmaya yer bırakmayan orijinal baskıyı elinde tutuyor. 


Bu tuhaf bir durum çünkü Binance’e tüm kusurlarına rağmen ‘Ponzi’ demek en sert eleştirmenlerinin bile söyleyeceği bir şey değil.


Binance, kendi adına, kara para aklama departmanında düzinelerce yeni işe alım yaptı. Aralarında kolluk kuvvetlerinden bir dizi önemli isim ile yanıt verdi. Binance'in ilk günlerinde mümkün olabilecek şey, sihirli bir biçimde onların gözetiminde mümkün olmayacak.


Ancak Çinli okuyucular için kripto hakkında konuşurken "Ponzi şeması" tanıdık bir alan olacaktır. Çin'de devlet medyası kriptodan bahsederken genellikle bu şekilde atıfta bulunuyor.


Sadece Xinhua'daki (devlet destekli haber ajansı) haberler arasında gezinin ve kripto paranın bir Ponzi veya bir piramit şeması olarak anıldığını göreceksiniz. Dil, Çin'deki düzenleyicilerin onu nasıl tanımladığını yansıtıyor. Ne de olsa, (gerçek) Ponzi planları Çin geleneksel finans piyasalarında çok yaygın, dolayısıyla düzenleyiciler şüphesiz bunun bir sonraki büyük plan olduğundan endişe duyuyorlar.


Bloomberg Businessweek'in Çince baskısı anakara Çin'de yaygın olarak dağıtıldığından, Modern Media Cl'deki editörler, kripto hakkında Çin'deki yetkilileri ve sansürcüleri memnun edecek agresif ama tanıdık bir dil kullanmayı seçmiş olabilir. Ne de olsa Binance, düzenleyici ortam düşmanca hale gelmeden önce Çin'deki faaliyet gösteriyordu. Kanada vatandaşı olan Zhao'nun ülkede istenmeyen kişi olduğu söyleniyor.


2020 Davası

Zhao, medyaya iftira ve hakaret davası açmakta tecrübesiz değil. 2020'de Binance, Şirketin ABD operasyonlarını düzenleyici incelemesinden kaçırmak için offshore muadillerine yönlendirmek için bir şirketler ağı kurmayı önerem "Tai Chi" stratejisi hakkındaki haber nedeniyle Forbes'a dava açmıştı.


Binance, belgenin doğruluğunu reddetti ve kaynağının, hiçbir zaman uygulanmayan bir üçüncü taraf kurumsal danışmanlık hizmeti olduğunu söyledi.


Bloomberg Businessweek'in manşetinin Çince versiyonu kara para aklama veya "Tai Chi" belgesi ile ilgili olsaydı, Birleşik Krallık mahkemelerinin kararı emsal gösterilerek etkili bir savunmaya sahip olurdu. Hong Kong mahkemeleri, Birleşik Krallık'tan alınan içtihatlara atıfta bulunuyor ve bu savunma daha önce denenmişti. Karar gazetecileri, hatalı olsalar bile iftiradan suçlu bulunmaya karşı koruyorlar. Ancak o haberde "sorumlu" bir özen gösterilmişti.


Bir hukuk akademisyeninin dediği gibi, kamuyu ilgilendiren konularda “yanlış yapma hakkı vardır… tamamen yanlış değil elbette, ancak gazetecinin tüm çabalarına rağmen bazı gerçekler veya iddiaların yanlış veya yanlış olduğu ortaya çıkarsa, savunma bir iftira iddiasını ortadan kaldıracaktır.”


"Tai Chi" ve Binance'in sahiplik ağının sorgulanması, kamu yararına olan meseleler. Forbes'in kaynakları yanlış olsa bile, hala bir savunma alanları vardı.


Sonunda Binance davayı kaybetti. Ancak firmanın hala ilan edilmiş bir genel merkezi yok ve belirlenebilecek her şeye rağmen, karmaşık bir off-shore varlık ağı olarak görünüyor.


Ama bu bir Ponzi şeması olduğu anlamına gelmez.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk