Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bill Murray’in Cüzdanı Hacklendi

185 Bin Dolarlık hayır amaçlı açık artırma sonrası Murray’in kriptoları çalındı. Açık artırmada ikinci olan kişi zararı tazmin etmeyi önerdi.

3 Eylül 2022 08:07

Güncellenme: 3 Eylül 2022 16:39

Bill Murray’in hayır amaçlı gerçekleşen ve 119,2 ETH (yaklaşık 185.000 dolar) toplanan açık artırmasının tamamlanmasından saatler sonra paralar bir hacker tarafından çalındı. 


Etherscan ve Murray’in ekibinin verdiği bilgilere göre hacker Murray’in cüzdanını boşaltmaya Cuma sabah saatlerinde başladı. Bu kişi ünlü oyuncunun kişisel koleksiyonundaki NFT’leri de çalmaya çalıştı. 


Bu yüksek profilli hack işlemi, ünlü kişilerin dahi kripto hackerlarına ve hırsızlarına hedef olabileceğini gösteriyor. Bill Murray’in durumunda ise cüzdanının güvenliğini sağlayan bir ekibin bulunması daha fazla zarar oluşmasının önüne geçti.


Murray’in cüzdanının güvenliğiyle ilgilenen NFT danışmanlık şirketi Project Venkman aktörün sahip olduğu NFT’leri (aralarında Damien Hurst NFT’si, iki CyberPunk, bir Pudgy Penguin, bir Cool Cat ve birçok Flower Girls’ün de bulunduğu bir koleksiyon) güvenli birkaç cüzdana aktararak durumun daha da kötüleşmesini engelledi. 


Hacker, Murray’in koleksiyonunda bulunan 800 NFT’yi de çalmaya kalkıştı ancak Project Venkman bu NFT’leri de güvenli cüzdanlara taşıdığı için girişim başarısız oldu. Bu işlem, NFT’leri güvenli alana taşıyacak bir otomatik yazılım kullanılarak gerçekleştirildi.


Ancak ekip elde edilen bağış paralarını korumada başarılı olamadı. Aktörün sözcülerinden biri hackerın bir önceki gün toplanan 119,2 ETH’ı ele geçirdiğini belirtti. Hacker çalınan parayı Binance ve Unionchain.ai üzerindeki cüzdan adreslerine transfer etti. Hackerın kim olduğu henüz belirlenemedi.


Her ne kadar toplanan para gitmiş olsa da söz konusu açık artırmada ikinci olan Mishap72 adlı Coinbase kullanıcısı açık artırmayı düzenleyen hayır kurumuna 120 ETH göndererek kayıpları telafi etmek istediğini belirtti. 


Murray’in ekibi polise şikâyette bulunduklarını ve kripto analiz firması Chainalysis ile iş birliği yaparak saldırganı adalete teslim etmeye çalıştıklarını açıkladı. Chainalysis konuyla ilgili bilgi vermekten kaçındı. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk