Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bilgi Yarışması Tecrübesini Blokzincire Taşıyan Yerli Oyun Şirketi

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Trivians CEO’su Efe Kathüda, canlı bilgi yarışmalarının alışılageldik formatında değişikliklere gittiklerini söylüyor

26 Ağustos 2022 16:52

Güncellenme: 29 Ağustos 2022 17:43

Oyunculara oynadıkça kazandıran (play2earn) bir model benimseyen oyunların arasına oldukça tanıdık bir janradan yerli bir oyun katılıyor: OynaKazan’ın geliştirici ekibinin elinden çıkma Trivians adındaki bu bilgi yarışması, blok zinciri üzerinde çalışacak ve token kazandıracak.


OynaKazan’ı blok zincirine taşıyan ekipte Onedio’nun kurucu ortağı Kaan Kayabalı ve 4129grey CEO’su Alemşah Öztürk gibi isimler yer alıyor.  


7 Temmuz’da merkeziyetsiz kripto para borsası PancakeSwap’ta TRIVIA token arzını gerçekleştiren Trivians’ı geliştiren ekibin bilgi yarışması tecrübesi halihazırda var.


Bir sunucu eşliğinde günün belirli saatlerinde yapılan ve canlı gerçekleştirilen bilgi yarışmalarının bir zamanlar ortalığı kasıp kavurduğu bir gerçek. Ancak şu sıralar başta Hadi olmak üzere birçok bilgi yarışmasının yerinde yeller esiyor.


“Canlı yayın ve sunucu olayını ortadan kaldırdık”


Henüz oyun piyasaya sürülmeden CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Trivians CEO’su Efe Kethüda'ya, canlı bilgi yarışmalarının popülaritesindeki bariz düşüş ortamında oyunlarının nasıl ayrışacağını sorduk: “OynaKazan olarak bu durumum farkın zaten 2020 yılında varmıştık” diye konuşan Kathüda devam ediyor: “Özellikle insanların belli saatlerde programlanmış canlı yayınlara girme alışkanlıklarında kaçınılmaz bir düşüş olduğunu hem Amerika’daki popüler HQ Trivia hem Oyna Kazan hem de Hadi’nin yaşadığı anlık oyuncu sayısındaki düşüşle gördük ve önlemimizi aldık. Öncelikle canlı yayın ve sunucu olayını ortadan kaldırdık. Bu hem global erişimi engelleyen (Türk sunucu) hem de insanları belli bir saate yarışmaya zorlayan bir yapıydı. Günde bir-iki yarışmayı beklemek, onda da 3-5 lira kazanmak oyuncu kaybına sebep oluyordu.”


Trivians CEO’su Efe Kethüda 

“Potansiyel oyuncu pazarı 2 milyar kişi”


“Trivians’da oyuncular diledikleri zaman ister otobüs beklerken ister iş molasında, ister ders arasında, ister arkadaşlarıyla birlikteyken yarışıp para kazanabilecekler” diye konuşan Kethüda, ekliyor: “Çoklu dil altyapımız ve gelişmiş oyuncu eşleşme sistemimiz sayesinde 2 milyar potansiyel kullanıcıyı hedefleyerek oyuncu sayımızı ve popülaritemizi çok uzun yıllar koruyacağımızı düşünüyoruz.”


Kathüda’ya oyun içerisinde ödül olarak dağıtılacak TRIVIA token arzından memnun kalıp kalmadığını soruyoruz. “Güzel bir arz stratejisi ile ilerlediğimizi düşünüyorum. Öncelikle pazarın en kötü olduğu dönemlerden birinde, dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsası Pancake Swap ve iş ortağımız Spintop Network üzerinden launch yaptık ve 10 dakika gibi bir sürede yüzde 200’ün üzerinde talep alarak 2 milyon dolara yakın fon sağladık. Bu fonu oyun pazarlama ve merkezi borsalarla iş birliği geliştirme kapsamında kullanmayı planlıyoruz.”


TRIVIA token’ın merkezi borsalarda da yer bulacağını söyleyen Kethüda, “Bu doğrultuda da ilk merkezi borsa iş birliği anlaşmamız olan MEXC ile birlikteliğimizi 26 Ağustos’ta duyurduk. Temel amacımız dünyanın her yerinden oyuncularımızın kolaylıkla $TRIVIA alıp satabilmesi. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde birçok merkezi borsa listeleme haberi duyacaksınız” diye konuşuyor.


“Gelişmekte olan pazarlara açılacağız”


Trivians’da ilk olarak Türkçe, İngilizce ve İspanyolca dilleri desteklenecek: “Kullanıcılar aynı yarışmalarda yarışırken telefon dillerine göre soruları aynı dilde görebilecek. Telefon dilleri başka bir dilse soruları İngilizce görecekler. Daha sonra da Rusça, Arapça ve Çince dil desteği gelecek. Dolayısıyla ilk aşamada pazarlama çalışmalarımızı İspanyolca ve İngilizce konuşulan ülkelerde yapacağız” diye konuşan Kethüda, ekliyor: “Bu ülkeler arasında da sosyoekonomik yapısı Türkiye’ye benzer olan ülkeler en öncelikli hedef pazarlarımız olacak. Latin Amerika ülkeleri, İngilizcenin yoğun konuşulduğu Nijerya, Kenya, Hindistan, Filipinler gibi gelişmekte olan ülkeler ilk oyuncu pazarımızı oluşturacak.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Piyasaya Ether ETF Beklentisi Hakim, Bitcoin 71 Bin Doları Aştı

21 Mayıs 2024 21:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk