Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Barbaros Özbuğutu: "FinTech Girişimleri Geri Dönüşü En Yüksek Dikeylerin Başında Geliyor"

Türkiye fintech pazarının yakından tanıdığı Barbaros Özbuğutu, 30 milyon dolar sermeyaye sahip yeni fonunu duyurusunu gerçekleştirdi.

6 Şubat 2024 11:51

Güncellenme: 6 Şubat 2024 14:03

Sermayesi 30 milyon dolar olarak açıklanan DeBa Ventures fonu, önümüzdeki dört yıl içinde erken aşama girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor. 


Lüksemburg merkezli DeBa Ventures’ın ana odağında erken aşama fintech ve B2B teknoloji girişimleri yer alıyor. Fon, Türkiye başta olmak üzere, coğrafya kısıtlaması olmadan gerçek problemler üzerine çalışan yerli ve yabancı girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor. Geçtiğimiz hafta duyurulan bu fonun General Partner pozisyonu, Startup Wise Guys’da yaklaşık beş yıldır görev yapan ve 2022’den beri 130’dan fazla yerli ve yabancı erken aşama girişime yatırım yapan Günce Önür’e emanet edileceği paylaşılmıştı.


DeBa Ventures'ın kurucu ortağı Barbaros Özbuğutu, bu fon hakkında CoinDesk Türkiye'ye konuştu.


"Bu odağın belirlenmesinde benim ve ekibimin fintech ve B2B alanındaki tecrübeleri etkili oldu"

DeBa Ventures’ın ana odağının hedeflerini belirten Özbuğutu, yatırımın ötesinde bir girişimci desteği ve deneyim aktarımı için kurucu ekibin yetkinliklerini vurgulayarak


"DeBa Ventures olarak FinTech ve B2B teknolojileri üzerinde çalışan girişimlere yatırım yapıyoruz. Odağımızda, Türkiye başta olmak üzere, coğrafya kısıtlaması olmadan gerçek problemler üzerine çalışan yerli ve yabancı girişimler var. Bu odağın belirlenmesinde benim ve ekibimin fintech ve B2B alanındaki tecrübeleri etkili oldu. Bizim yatırım anlayışımız sadece finansal destek sağlamak ile sınırlı değil. Süreci uçtan uca ele alıyoruz. Finansal desteğin  yanı sıra liderlik, strateji, uygulama ve zihinsel sağlık konularında kurucuların yanında olacağız. Girişimci geçmişli fon sayısının artmasını bu açıdan çok değerli olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.


"Türkiye’de bankaların yanında güçlü bir FinTech ekosistemine sahibiz"

Türkiye'de gelişen FinTech ekosistemini ve güçlü bankacılık altyapısını paylaşan kurucu ortak: "Özellikle Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen exitlere baktığımızda FinTech girişimlerinin yatırımcılara en çok geri dönüş sağlayan dikeylerin başında geldiğini görüyoruz. Türkiye’de bankalar ve mevcut FinTech girişimleri ile birlikte altyapı ve teknoloji anlamında güçlü bir ekosisteme sahibiz. Bunun yanında genç, çevre ülkelere göre yoğun ve aynı zamanda da teknoloji kullanımı anlamında ileri seviyede olan nüfusumuz hem bankaların hem de FinTech girişimlerinin sürekli inovasyon yapmalarına imkan sağlıyor" dedi.


FinTech girişimleri için önemli bir meydan okuma olan globale açılma konusunun önemini vurgulayan Özbuğutu, "Bu iki özelliklerin yanında globale açılma konularında diğer alanlardaki girişimlerin olduğu gibi FinTech girişimlerinin de daha hızlı davranması gerekiyor. Aynı zamanda hızlı hareket eden ve güncel gelişmeleri yakalayan regülasyonlar da FinTech girişimlerinin en çok ihtiyaç duydukları konular" diyerek regülasyonun da önemli bir eksen olduğunu belirtti.


"Bizim girişimlerle olan asıl ilişkimiz aslında yatırımdan sonra başlıyor" 

Yatırım yaptıkları girişimlerin, bir sonraki yatırım turları ve yeni müşteri portföyü geliştirme çabaları için dirsek temasında olacaklarını belirten Barbaros Özbuğutu:


"DeBa Ventures olarak girişimlere sadece finansal yatırım değil, hem exit ve girişimcilik tecrübelerimi hem de ekibimizin uluslararası yatırım tecrübelerini sunuyoruz. Bizim için girişimcilerle olan ilişkimiz yatırım öncesinde başlayıp yatırımla birlikte sona ermiyor. Bizim girişimlerle olan asıl ilişkimiz aslında yatırımdan sonra başlıyor. Yatırım yaptığımız girişimlere hem gelecek yatırım turlarında hem de yeni müşterilere ulaşma konularında yakından destek oluyoruz. Aynı zamanda ürün-pazar uyumunu yakalama konusunda yatırım yaptığımız girişimlerle bire bir çalışıyoruz" şeklinde konuştu.


Daha Fazla Oku

    DeBa Yatırımfonbarbaros özbuğutu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk