Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Bankman-Fried Yeni FTX CEO’sunun Açıklamalarını “Asılsız” Bulduğunu Söylüyor

FTX’in kurucusu, yeni CEO Ray’in mali bilançoların geçmişte tutulmadığına dair yaptığı eleştirileri reddediyor

6 Aralık 2022 12:39

Güncellenme: 6 Aralık 2022 13:38

The Block’a konuşan batık kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, iflas ilanından sonra CEO koltuğuna oturan John J Ray III’in açıklamalarını “asılsız” bulduğunu söylüyor.


11 Kasım’da Delaware’de yapılan iflas başvurusunun ardından göreve gelen yeniden yapılandırma uzmanı Ray, FTX’in mali bilançolarının yetersiz şekilde tutulduğunu ve beyan edilen finansal bilgilerin güvenilmez olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.


Pazartesi günü yayımlanan röportajda Bankman-Fried “yasal kayıtlara giren açıklamaları asılsız bulduğunu” söylüyor.


“Ayrıntılı dökümlerin mevcut olmadığına dair açıklamalar söz konusu fakat şu anda ayrıntılı dökümlerin bir nüshası elimde duruyor” diye konuşan Bankman-Fried, CEO’luk görevinden istifa ettiğinden beri “verilere kısıtlı erişimi” olduğunu söylemişti.


Bankman-Fried söz konusu asılsız açıklamaların yalan söylemek ya da dürüst hatalar anlamına gelebileceğini ve konuyla ilgili yolladıkları maillere Ray’in ekibinin cevap vermediğini belirtiyor.


Bankman-Fried “Eğer bir şirketi devraldıktan sonra şirketi daha önce yönetenlerle muhatap olmuyorsanız, şirket bilançolarının ve belgelenmiş planlar dahil olmak üzere ilgili verilere kısa süre içerisinde ulaşmanın oldukça zor olacağını düşünüyorum” diye konuşuyor.


Bankman-Fried’dan gelen söz konusu demeç, yeni CEO’nun zayıf bilanço yönetimine dair getirdiği eleştirilerin ardından geliyor.


“Mali bilançoların hiçbir şekilde yapılmadığına dair iddiaya karşı çıkarım” diye konuşan Bankman-Fried ekliyor: “Bazı noktalarda oldukça zayıf bilanço kontrollerinin yapıldığını ve söz konusu noktaların oldukça kritik konumda olduğunu kesinlikle kabul ediyorum ve bu oldukça kötü bir durum.”


Daha önceki açıklamalarında FTX’in yeni CEO’su Ray “kurumsal denetimin hiçbir şekilde gerçekleşmediği ve güven veren mali bilançoların tamamen var olmadığı bir başarısızlığı” 40 yıllık kariyerinde ilk defa gördüğünü söylemişti.


Ray daha önce FTX’te düzgün bilanço yapılmadığını, kayıt tutulmadığını ya da dijital varlıklar üzerine herhangi bir güvenlik kontrolü yapılmadığını ve hatta çalışanların maaşlarının yer aldığı listenin bile yer almadığını söylemişti.


Ray, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research ve ilişkili işlerine ait yatırımlara dair mali kayıtların tutulmadığını ve mahkemenin denetlenen finansal beyanlara güvenmesine ilişkin “azımsanmayacak derecede endişeleri” olduğunu söylemişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy Ağustos Ayından Bu Yana 5,445 BTC Aldı

25 Eylül 2023 17:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk