Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Bankaların Geleceğinde Web3 Var

Dijitalleşme sürecinde önemli yol kat eden bankalar Web3,0’da gaza basmak için düzenlemeleri bekliyor

9 Aralık 2022 13:20

Güncellenme: 10 Aralık 2022 12:10

Türk bankacılık sektörü teknoloji tarafında pek çok gelişmiş ülke bankacılık sistemini geride bırakmış durumda. Dünya bankacılık sistemi Buy Now Pay Later (Şimdi Al Sonra Öde) sistemi ile tanışırken Türk bankacılık sistemi taksit uygulaması ile bu teknolojiyi hayata geçireli yıllar oldu. Ancak sektör en büyük farkı dijitalleşme alanında gerçekleştirdi. Mobil Pazarlama Birliği-MMA etkinliğinde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, “Şube bankacılığını geride bıraktık. Artık dijital bankacılığı konuşuyoruz. Şu anda Türkiye’deki neredeyse tüm bankaların dijital ve mobil bankacılık kanalları son derece gelişmiş durumda. Bugün hangi bankaya sorsanız işlemlerin yüzde 97’sinin dijital kanallardan geldiğini söyleyecektir. Şubelerin iş yönetimi açısından gücü bulunuyor ama işlem sayısı bakımından yüzde 3’lere kadar geriledi” diyor.


Dijitalleşme tarafında önemli bir yol kateden sektör bugün artık gözünü Web3 dünyasına dikmiş durumda. Mobil Pazarlama Birliği-MMA etkinliğinde konuşan, Garanti BBVA Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, “Genç nüfus metaverse’de bugünden yaşıyor. Biz de bu dünyayı keşfetmek ve anlamak için çalışıyoruz. Burada neler yapabiliriz, imkanlarımız neler bunları test ediyoruz” diyor.


Gençler itici güç 


Genç nüfusun Web3 dünyasına ilgisi, bankaların bu alana ister istemez odaklanmasına neden oluyor. Diğer taraftan blokzincir teknolojisi bankaların maliyetlerini düşürmesine yardımcı olabilecek bir yapı taşıyor. Özellikle para transferinden saklama hizmetlerine, kimlik doğrulamadan kredi verme süreçlerine kadar bankalar için blokzincir dünyası pek çok fırsat barındırıyor. Kuşkusuz bankalar da bu fırsatları değerlendirme niyetinde. Büyük bankaların blokzincir ve DeFi çalışmaları için sürekli iş ilanları çıkması da bankaların bu alandaki çalışmalarını artırdığının bir işareti. Ancak bu alandaki regülasyonlar tamamlanmadan ciddi adımlar atması olası değil.  İstanbul Blockchain Haftası’nda konuşan Garanti BBVA Direktörü Korcan Abalı “Bankaların hepsi düzenlemenin gelmesini bekliyor” diyor.


Regülasyonların en katı şekilde uygulandığı bankacılık sektöründe, sektör oyuncularının bir düzenleme gelmeden bu alanda adımlar atması çok olası değil. Diğer taraftan düzenlemeler tamamlana kadar bankalar bu alana odaklanmış girişimlerle yani fintech’lerle yola devam ediyor. Lüle, “Banka olarak her alanı kapsıyoruz ama halen çözüm bulamadığımız noktalar da var. Buralarda girişimler ile çözüm bulmaya çalışıyoruz. Girişim ekosistemini güçlendirmek için Workup hızlandırma programını oluşturduk. Teknolojiyi odağına alan girişimleri davet ettiğimiz bir platform. Ayrıca bu alanlara yatırım yapabilmek için girişim sermayesi fonları kurmaya başladık. Daha sonra bu insanları nasıl doğru kişilerle, melek yatırımcılarla, başka fonlarla tanıştırırız diye girişim şubelerini de açıyoruz” diyor.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk