Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Babel Kaynaklı Kredi Krizi Kripto Para Borsası Zipmex’e de Sıçradı

Kripto para borsası finansal sıkıntılara dair söylentilerin çıkmasının ardından Çarşamba günü öğleden sonra para çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı

21 Temmuz 2022 11:36

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 12:00

Konu hakkında bilgi sahibi iki sektör yöneticisinin aktardıklarına göre, sorunlu kripto kredi şirketi Babel Finance’le ilişkili finansal sıkıntılarla boğuşan Singapur merkezli kripto para borsası Zipmex Çarşamba günü para çekme işlemlerini durdurdu.


2018’de faaliyete açılan Zipmex kripto para borsası alım/satım ve yatırım hizmetlerini Tayland, Endonezya, Singapur ve Avustralya’da veriyor. Çarşamba günü Zipmex tarafından atılan tweet’te volatil piyasa koşulları ve iş ortaklarının yaşadığı finansal zorluklar gerekçe gösterilerek müşterilerinin para çekme işlemlerini durdurulduğu açıklandı.


Söz konusu olay hakkında doğrudan bilgi sahibi olan sektör yöneticisinin aktardıklarına göre, Zipmex’in, Singapur ayağından verilen ve tartışmalı kripto kredi şirketi Hong Kong merkezli Babel’e ZipUp adındaki ürünleri aracılığıyla sağlanan fonda 100 milyon dolarlık kaybı var. Zipmex daha önce bu krediyi ek getiri sağlamak adına vermişti.


CoinDesk Haziran’da para çekme işlemlerini durduran Babel’in yeniden yapılandırma uzmanı Houlihan Lokey’i bünyesine katmak istediğini geçtiğimiz ay başında yazmıştı.


2021’in Ağustos’unda yapılan basın açıklamasına göre Zipmex, Tayland’da hem borsa hem de brokerlık lisansı almıştı.


Konuya dair bilgi sahibi olan kaynak, Tayland lisansıyla şirketin müşteri fonlarını tekrar tahsis etme yetkisi olmadığını ancak ZipUp ürünüyle yönlendirilen fonlara yeniden yatırım yapabileceğini söylüyor.


Konuya dair bilgi sahibi olan bir yöneticiye göre Zipmex yeni fonlar bulmak için yatırımcılarla temas halinde. Babel’in yeniden yapılandırma sürecine hakim olan bir diğer kaynak, şirketin Zipmex’e borcu olduğunu teyit ediyor.


Zipmex CEO’su Marcus Lim, LinkedIn üzerinden yönelttiğimiz soruları cevapsız bıraktı. Kripto haber platformu Cointelegraph’a konuşan Lim, “söylentiler hakkında yorum yapmayacağını” söylüyor.


Babel Finance ise Zipmex borcuna ve finansal durumlarına ilişkin yönelttiğimiz soruları cevapsız bıraktı.


Zipmex'in yatırım turları


Geçen yıl Zipmex, Tayland’ın en büyük bankalarından biri olan Bank of Ayudhya’dan 41 milyon dolarlık yatırım toplamıştı.


Haziran ayında ise The Block’da yayımlanan haberde ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in Zipmex’i satın alımına dair görüşmeler sürdürdüğünü ve stratejik yatırımda anlaşmaya varıldığı yazılmıştı. Habere göre 40 milyon dolarlık fon topladıkları yatırım turuyla Zipmex’in değerlemesi 400 milyon dolara çıkmıştı.


CoinDesk’e Çarşamba öğleden sonra konuşan Coinbase ise Zipmex’e yatırım planlarının olmadığını söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk