Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Avustralya'nın CBDC’si 2023'te Tamamlanacak

Merkez bankası dijital para birimi için "yenilikçi kullanım durumlarını" araştıran pilot uygulaması Ağustos ayında başladı.

27 Eylül 2022 13:11

Güncellenme: 27 Eylül 2022 13:43

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Pazartesi günü yayınlanan resmi rapora göre, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasını 2023 ortasına kadar tamamlamayı bekliyor.


Bir basın açıklamasındapilot uygulamanın amacının CBDC'nin çıkmasıyla desteklenebilecek "yenilikçi kullanım durumlarını keşfetmek" olduğu belirtildi. Banka tarafından üretilen ve daha sonra gelecekteki yasalar için kullanılabilecek bir belge olan resmi raporun, projenin bir CBDC ile ilgili düzenleyici hususları da incelediği belirtiliyor.


Rapor, RBA'nın bir CBDC çıkarma kararlılığını ortaya koymadı, ancak banka, sektörde bulunan katılımcılarından devam eden araştırmalara katkıda bulunacak geri bildirimler istiyor. Belgeye göre, deneme süresinin gelecek yılın başında sona ermesi ve sonuçların 2023'ün ortalarında yayınlanması bekleniyor.


Belge, Avustralyalı muhalif politikacı Andrew Bragg'ın, Başbakan Anthony Albanese liderliğindeki mevcut hükümeti, kripto söz konusu olduğunda "eylemsizliği" konusunda eleştirmesinin ardından yayınlandı.  Arnavutluk hükümeti, ise düzenleme için bir çerçeve olarak "token mapping" kullanacağını açıkladı.


Resmi rapor, Avustralya'nın pilot uygulamadan sonra para biriminin eAUD olarak adlandırılacağı ve projedeki tüm katılımcıların onaylanması gerekeceğini belirtiyor ve CBDC projesi hakkında ek ayrıntılar da sunuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk