Layer 2

E-Bülten

Şirketler

Avustralya Merkez Bankası, CBDC Kullanım Durumlarını Keşfetmek için Yeni Pilot Uygulamaya Başladı

Avustralya merkez bankası, koruma altında sürdürülecek bir CBDC oluşturmayı planlıyor.

9 Ağustos 2022 15:35

Güncellenme: 9 Ağustos 2022 18:01

Avustralya Merkez Bankası (RBA), merkez bankası ait dijital para biriminin (CBDC) kullanım durumlarını ve potansiyel ekonomik faydalarını keşfetmek için "sınırlı ölçekli" bir pilot uygulama geliştirecek.

 

Avustralya merkez bankası, koruma altında faaliyet gösterecek bir CBDC oluşturmayı planlıyor. Koruma altında olması kullanıcının finansal varlıklarının bir kısmını diğerlerinden ayırır ve bir ihlal durumunda potansiyel olarak birini diğerinden korur.

 

Salı günü yapılan bir duyuruya göre, projenin tamamlanması yaklaşık bir yıl sürecek.

 

2020'de RBA, toptan satış piyasası tarafından kullanılmak üzere tokenize edilmiş bir dijital doların çıkarılması için proof-of-concept’in (POC) geliştirilmesi ile potansiyel bir CBDC'yi keşfetme niyetini açıkladı. Dikkatler şimdi kişiler ve işletmeler tarafından kullanılmak üzere potansiyel bir CBDC'ye çevriliyor.

 

Hemen hemen her gelişmiş ekonominin merkez bankası en azından bir CBDC'yi piyasaya sürmeyi araştırırken, jüri RBA'nın kabul ettiği Avustralya gibi bir yerde gereklilik veya arzu konularının biraz dışında ilerliyor.

 

Merkez bankası, "Bugüne kadar, özellikle de nispeten modern ve iyi işleyen ödeme ve ödeme sistemlerine sahip olan Avustralya gibi ülkelerde daha az dikkat çeken bir soru, bir CBDC'nin kullanım durumları ve bir tane sunmanın potansiyel ekonomik faydalarıdır" dedi.

 

Çin'de "eCNY / " nin oldukça iyi kurulmuş olması ve Şubat ayında Kış Olimpiyat Oyunları'nda ana akım genişletilmiş denemelerden geçmesiyle, başka yerlerdeki merkez bankaları dijital para birimi yarışında geride bırakılmadıklarından emin olmak istiyorlar.

 

RBA, önümüzdeki birkaç ay içinde projeler için hedeflerini detaylandıran bir makale yayınlayacak ve ilgilenen endüstri kuruluşları katılabilecek.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk