Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Avrupalı Kripto Startup'larından Risk Sermayesi Fonu Rekoru

Kripto risk sermayesi firması RockawayX ve startup'lara ilişkin veri sağlayıcısı DealRoom'un yeni yayımladığı bir rapor, kripto kışına rağmen sektörün kıtada güçlü olduğunu gösteriyor.

23 Mart 2023 09:07

Güncellenme: 23 Mart 2023 11:46

Manşetleri süsleyen bir dizi skandalla birlikte daha da alevlenen kripto ayı piyasası, sektöre yönelik risk sermayesi yatırımlarını geçen yıl neredeyse durma noktasına getirdi. Bununla birlikte, blok zincirlere yoğunlaşan risk sermayesi firması RockawayX ve startup'lara ilişkin veri sağlayıcısı DealRoom'un yeni yayımladığı bir rapor, bir bölgenin 2022'de bile rekor düzeyde yatırım seviyesine ulaşabildiğini gösteriyor.


Güncel Avrupa Kripto Risk Sermayesi Fon Durum Raporu'na göre, 2021'de 5 milyar dolar risk sermayesi fonu toplamayı başaran Avrupalı kripto startup'ları geçen yıl 5,7 milyar dolarla bu alanda rekor kırdı. Yatırım döngüsü, ikinci çeyrekte zirveye çıkan ve bu yılın ilk çeyreğinde keskin bir düşüş yaşayan küresel trendi takip etti. Geliştirici araçlarını, blok zincir ölçekleme ürünlerini ve layer 1 blok zincirlerini kapsayan altyapı en hızlı büyüme kaydeden kategoride yer alırken, Web3, ilgi çeken önemli bir alan olmayı sürdürdü.


RockawayX CEO'su Viktor Fischer yayımladığı bir basın bülteninde, “Kripto sektörünü takip edenler, ABD'de giderek daha da düşmanca bir tutum sergileyen düzenleyici ortam sayesinde, sektörün ağırlık merkezinin finansman ve yeniliğin diğer bölgelere kaymasıyla değişebileceğini dillendiriyorlar. Bu veriler, Avrupa'yı sektörden en çok faydalanan bölgelerden biri haline getirecek altyapısının olduğunu gösteriyor. 


Avrupa'da halihazırda çok sayıda kripto startup'ı ve büyümeye elverişli üst düzey bir ekosistem var. ABD'deki gelişim sermayesi buraya yoğunlaşırsa, Avrupalı kripto şirketleri son dönemde ABD'li liderleri manşetlere taşıyan ileri aşama fonlarını bölgeye çekebilir” diyor.


Dünya çapındaki kripto yatırımları, Ocak ayında yıllık bazda yüzde 91 düşüş kaydeden risk sermayesi ve diğer yatırımlarla birlikte 2023'e zorlu bir giriş yaptı. Yatırımcılar, çöken kripto borsası FTX gibi merkezi finans projelerinden uzaklaşarak kurulum aşamasındaki altyapı, Web3 ve merkeziyetsiz finans projelerine yöneldiler.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk