Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Arjantinliler Ekonomi Bakanı İstifasından Sonra Stabil Coin'lere Sığındı

Büyük kripto borsaları, tüketicilerin hafta sonu boyunca, bir ekonomik krizin ortasında genellikle yaptıklarından üç kat daha fazla sabit para satın aldıklarını bildirdi.

4 Temmuz 2022 08:59

Güncellenme: 4 Temmuz 2022 11:46

Arjantindeki kripto şirketleri CoinDesk'e yaptıkları açıklamada, Arjantin ekonomi bakanı Martin Guzmán'ın ekonomik kriz sürerken Cumartesi günü istifasının ardından Arjantinlilerin tipik bir hafta sonunda yaptıklarından iki ila üç kat daha fazla sabit para satın aldığını söyledi.

Üç büyük kripto borsası, tüketicilerin, satın alma gücü geçen yıl enflasyon çok hızlı yükseldiği için düşen Arjantin pesosunun (ARS) olası bir devalüasyonuna karşı korunmak istediğini belirtti.

Guzman'ın istifasının ardından peso, birkaç önde gelen yerel borsa platformunda stabilcoinler DAI ve tether karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kaybetti. İki sabit coin de Cuma günü ARS 245'ten hafta sonu ARS 280'e yükselirken Pazar günü geç saatlerde yeni ekonomi bakanı olarak Guzman'ın yerine Silvina Batakis'in atanmasının ardından, Arjantin borsalarındaki tether kotasyonları madeni para başına 303 ARS seviyesini gördü.

Ripio'nun CEO'su Sebastian Serrano, CoinDesk'e verdiği demeçte, “Arjantin'de bu haberlerden biri düştüğünde kriptonun 7/24 doğası gereği Arjantin'in ABD doları için fiyat aramaya yöneldiği ilk pazar oluyor. Arjantin merkezli kripto borsası ise bu hacimleri artırıyor” dedi.

Ülkedeki kripto şirketleri CoinDesk'e, Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzmán'ın ekonomik bir krizin ortasında Cumartesi günü istifasının ardından Arjantinlilerin tipik bir hafta sonunda yaptıklarından iki ila üç kat daha fazla sabit para satın aldığını söyledi.

Üç büyük kripto borsası tüketicilerin satın alma gücü geçen yıl enflasyon fırladığı için düşen Arjantin pesosunun (ARS) olası bir devalüasyonuna karşı korunmak istediğini söyledi.

Guzman'ın istifasının ardından peso, birkaç önde gelen yerel borsa platformunda sabit coin'ler DAI ve tether karşısında yaklaşık %15 değer kaybetti. Her iki sabit coin de Cuma günü ARS 245'ten hafta sonu ARS 280'e yükseldi. (Pazar günü geç saatlerde yeni ekonomi bakanı olarak Guzman'ın yerine Silvina Batakis'in atanmasının ardından, Arjantin borsalarındaki tether kotasyonları madeni para başına 303 ARS'ye yükseldi.)

Guzman’ın istifası, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ile Başkan Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner arasında Mayıs ayında enflasyonun hemen her yıl yüzde 60 arttığı ülkenin ekonomik yönü ile ilgili olarak çıkan kavganın en son en son parçası durumunda.

Buna ek olarak Arjantin Merkez Bankası ithalatı engelleyen döviz rezervlerini de tüketiyor.

Şirket CoinDesk'e verdiği demeçte, Arjantin borsası Buenbit'in Pazar günü gerçekleşen işlemlerde önceki haftaların aynı gününe göre yüzde 300 artış kaydederken çok sayıdaki Arjantinlinin Arjantin pesosu ile kredi almak için DAI'larını teminat olarak kullandığını ve potansiyel bir peso devalüasyonuna koruma olarak daha fazla DAI satın aldığını belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrés Engler

Andrés Engler, Latin Amerika kripto ekosistemini takip ettiği Arjantin merkezli bir CoinDesk muhabiridir. Aynı zamanda startupların, fonların ve şirketlerin bölgesel sahnesini takip ediyor. Çalışmaları diğer medyanın yanı sıra La Nacion gazetesinde ve Monocle dergisinde yer aldı. Arjantin Katolik Üniversitesi'nden mezun.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Rallisi Kısa Süreli Olabilir

10 Temmuz 2024 20:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk