Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Aralık Ayında Siber Saldırılar Azaldı

Kripto sektöründe Aralık, siber saldırılar ve dolandırıcılık olayları bakımından 2022 yılının en az para kaybedilen ayı oldu.

3 Ocak 2023 13:41

Güncellenme: 3 Ocak 2023 16:31

Kripto piyasalarında aktif olanların 2022 yılının son ayında mutlu olabildikleri çok az şey vardı. Bunlardan biri de siber saldırıların ve dolandırıcılık olaylarının Aralık ayında düşmesiydi.


Blokzinciri denetim şirketi CertiK’in verilerine göre Aralık ayında çalınan token'lar, dolandırıcılıklar veya siber saldırılar nedeniyle toplam 62 milyon dolar kaybedildi. Bu rakama göre Aralık, 2022 yılında kripto sektörünün en az zarar görülen ayı oldu.


Öte yandan 2022, aynı zamanda kripto tarihinin bu anlamdaki en kötü yılı oldu. Toplam 3.7 milyar dolar, çeşitli saldırılar, dolandırıcılık olayları, hack olayları gibi nedenlerle kaybedildi. Kötü niyetli kişiler 2021 yılında ise 3.2 milyar dolar elde etmişlerdi.


Zaten 2022 yılı, blokzincirleri arası hizmetler sunan Wormhole’dan 325 milyon dolar çalınmasıyla başlamıştı. Bunun ardından Axie Infinity’nin zincirlerarası köprüsüne yapılan 625 milyon dolarlık saldırı geldi. Daha sonra ise Nomad köprüsüne 200 milyon dolarlık bir saldırı yapıldı.  


Aralık ayında Helio Protocol’e 15 milyon doların çalındığı bir siber saldırı gerçekleşti. Ayrıca Defrost Finance’in 12 milyon dolarlık ‘rug pull’ olayı yaşandı. Rug pull, bir geliştiricinin token ya da NFT gibi projeyi tanıtıp, yatırımcıların parasını alarak ortadan kaybolmasını anlatan bir terim.


Kripto projesi Lodestar ise 7.6 milyon dolar kaybettiği bir flash loan saldırısıyla karşılaştı. Flash loan yönteminde ise saldırganlar merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerindeki akıllı kontratların açıklardan faydalanıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Apple Vision Pro İkinci Gününde Hacklendi!

9 Şubat 2024 18:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk