Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Analist Görüşü: UST Çöküşünün Sonrasında Tehter’de “Şeffaflık Beklentisi”

Quantum Economics blok zinciri araştırma direktörü Tether’in bilançosundaki varlıklar konusunda daha şeffaf olması gerektiğini söylüyor.

25 Mayıs 2022 10:56

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 10:09

UST çöküşünün ardından yatırımcılardan gelen netlik ve şeffaflık beklentileri nedeniyle stabil coin sağlayıcıların daha sert denetim protokolleriyle karşılaşmaları muhtemel.

Quantum Economics’de blok zinciri piyasası araştırma direktörü olan Alexandre Lores, USDT’nin sağlayıcısı olan Tether gibi stabil coin yapılarının ellerindeki varlıklara dair harici denetçilerden rapor almaları gerekeceğini vurguluyor. Lores, CoinDesk TV’de katıldığı programda, “Tether’in şu anda bilançosunda ne olduğunu açık biçimde göstermesi için daha fazla şeffaflık gerektiğine inanıyorum” diyordu. 

ABD doları ile eşit seviyede olması beklenen USDT Bitcoin, Ethereum ve Tron gibi blok zincirlerde yer alıyordu. CoinGecko verilerine göre USDT’nin 10 milyar dolarlık bir tedavül hacmi ve 73 milyar dolarlık piyasa değeri oluşmuştu.

Stabil coinlerin genel anlamda fizibilitesine ve güvenilirliğine dair kaygılar büyürken USDT’nin yaratıcısı şirket de düzenleyici kurumların baskınlarından nasibini almıştı. CFTC geçtiğimiz Ekim’de şirkete 42 milyon dolarlık bir ceza kesmişti. CFTC’ye göre Tether stabil coinleri her Tether ve kardeş şirketi de Şubat 2021’de New York Savcılığı ile 18,5 milyon dolarlık bir uzlaşma anlaşması imzalamıştı. 

Tether bir yandan kanuni gerekliliklere uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da yatırımcılarına güven vermeye çalışıyor. 31 Mart’ta yayımlanan en son rapora göre Tether’in elindeki varlıkların 286 milyon dolarlık kısmı ABD hazine bonoları dışında kalıyor. Örneğin bu detay şirketin Aralık ayında raporunda yer almıyordu. 

Lores’e göre Tether’in çok net ve açık olmaması tartışılmaya devam edecek zira piyasalar düşüşte ve yatırımcılar varlıklarını korumayı hedefliyor. Yatırımcıların kâr iştahı artarsa bu durum değişebilir.

Lores, “Ayı piyasası sürdüğü sürece değişimler kısa vadeli olur. Bence ayı piyasası en az bir yıl daha devam eder” diyor. Lores’e göre bir stabil coini volatil bir varlıkla desteklemenin anlamı yok. “Tether hazine durumunun gerçek zamanlı denetimini sağlayamadığı sürece tedirginlik devam eder.” 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Animoca, 2025'te Hong Kong veya Orta Doğu'da Halka Açılmayı Hedefliyor

26 Haziran 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk