Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Alameda Research’ün 2021’de FTX’in Milyonlarca Dolarlık Zararını Üstlendiği İddia Edildi

Financial Times’ın haberine göre FTX’in bir kaldıraç işlemi nedeniyle uğradığı neredeyse 1 milyar dolarlık zararı Alameda Research üstlenmiş.

5 Aralık 2022 11:08

Güncellenme: 5 Aralık 2022 11:55

Financial Times’ın (FT) konu hakkında bilgisi olan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Alameda Research, geçen yıl FTX kripto borsası üzerinde yapılan kaldıraçlı bir işleminin geri tepmesinin ardından neredeyse 1 milyar dolarlık bir zararı üstlendi.


Habere göre bir müşteri 2021 yılının başında az bilinen bir token olan mobilecoin’e kaldıraçlı bir yatırım yaptı. Token’ın fiyatı hızla yaklaşık 6 dolardan 70 dolara çıktı ve bu da FTX’in finansal tamponlarındaki zayıflığı ortaya çıkardı. Bu kişi, pozisyonunu FTX’te borç almak için kullandı. Bu da borsadan para çekebilmesini sağladı.


FTX’in o dönemki CEO’su Sam Bankman-Fried’a ait olan Alameda, bu noktada devreye girdi ve FTX’in likiditesini korumak için müşterinin pozisyonunu üstlendi. Bu hamlesi nedeniyle Alameda milyonlarca dolarlık zarara uğradı. Hatta bu zarar 1 milyar dolara kadar çıkabilirdi.


Daha önce FTX’in de Alameda’yı yaklaşık 10 milyar dolarlık kullanıcı fonunu kullanarak kurtardığı ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar iki şirket arasındaki olağan olmayan bağlantıyı gösteriyor.


FTX’in 2021’in ayı piyasası başlamadan bu gibi zararlarla boğuşması sonradan çöküşüne neden olacak kırılganlığına neden olmuş olabilir. İflas dosyalarına göre FTX ve Alameda 2021 yılında 3.7 milyar dolar zarar etti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance, Suçlamalar Karşısında 4.3 Milyar Dolar Ödeyecek; CEO 'CZ' Seattle'da Suçunu İtiraf Etti ve Görevden Ayrılıyor

21 Kasım 2023 22:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk