Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Alameda Research Eski CEO’su Ellison Suçunu İtiraf Etti, Kefaletle Serbest Bırakılacak

Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison, yapılan suçlamaları kabul etme karşılığında anlaşma yaptı.

22 Aralık 2022 12:19

Güncellenme: 22 Aralık 2022 12:25

Inner City Press, Alameda Research’ün eski CEO’sunun suçunu kabul etme karşılığında ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı ile yaptığı anlaşmanın detaylarını ele geçirdi. Buna göre Caroline Ellison 250.000 dolar karşılığında serbest bırakılacak ancak ABD’den çıkamayacak ve kendisine yapılan suçlamalardan dolayı kazandığı tüm mal varlığına el konulacak.


Bunun yanında eğer Ellison soruşturma boyunca iş birliği yapmaya devam ederse kendisi hakkında daha fazla cezai kovuşturma yapılmayacak. Ancak buna FTX ve Alameda hesapları arasındaki fon alışverişlerinden kaynaklanan havale ve emtia dolandırıcılığı suçlamalarına ilişkin muhtemel cezai vergi ihlalleri dâhil değil.  


Öte yandan Ellison’ın ABD vatandaşı olmaması durumunda ABD’den sınır dışı edilmesi gerekebilir. Ellison’ın büyük ihtimalle ABD vatandaşı olduğu ancak kripto alım-satım işiyle uğraşanların vergilerden kurtulmak için ABD vatandaşlığından çıktığı, Ellison’ın da bu kişilerden biri olabileceği belirtiliyor. 


ABD başsavcısı Damian Williams, dün akşam Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison ve FTX kurucu ortağı Gary Wang’in FTX’in iflasına ilişkin suçlamaları kabul ettiğini belirtmişti.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ise Ellison ve Wang’e karşı suçlamalarda bulunarak Ellison’ın FTX tarafından çıkarılan FTT token’ının fiyatını manipüle ettiğini iddia etti.


Williams, ikilinin soruşturma yapan yetkililerle iş birliği içinde olduğunu da ekledi ancak ikilinin neyle suçlandıklarını detaylandırmadı.


FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried ise sekiz farklı suçla itham ediliyor. Bunlar arasında kara para aklama, internet dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı gibi suçlar bulunuyor. Williams, açıklamasında Bankman-Fried’ın Bahamalar’dan ABD’ye iade edileceğini teyit etti ve bir an önce mahkemeye çıkarılacağını söyledi.


SEC Yardımcı Direktörlerinden Sanjay Wadhwa, yaptığı açıklamada Bankman-Fried, Ellison ve Wang’in önemli finansal bilgileri FTX yatırımcılarından sakladıklarını söyledi. Yapılan suçlamalarda Bankman-Fried’ın defalarca kamuya açık bir şekilde Alameda’nın FTX’ten ayrıcalıklı muamele görmediğini denetlenmiş mali tablolarla yatırımcılara sunduğu vurgulanarak, “Davalılar yatırımcılarla paylaşılan bu bilgilerin yanlış olduğunu biliyor ya da bilmiyormuş gibi davranıyorlardı” denildi. Ayrıca FTX’in müşteri fonlarını gizlice Alameda’nın hesaplarına aktararak yatırımcıların karşı karşıya kaldıkları riskleri sakladıkları vurgulandı.  


Öte yandan, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) de Wang ve Ellison’a yönelik benzer suçlamalarda bulundu. Wang için “Alameda’nın FTX’te sonsuz bir krediye sahip olmasına izin verdi” suçlaması yapıldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
NFA, Kripto Faaliyetleri İçin Uyum Kuralları Yayınladı

2 Nisan 2023 13:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk