Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Akbank Blok Zincirini İş Süreçlerine Daha Fazla Dahil Ediyor

Blok zinciri ile uluslararası para transferini daha hızlı ve düşük maliyetli hale getiren, uluslararası ticareti hızlı ve güvenilir kılan Akbank, bu teknolojiden daha fazla yararlanmak istiyor.

28 Ağustos 2022 14:23

Güncellenme: 2 Eylül 2022 09:51

Son dönemde Akbank’ın isminin blok zinciri temelli girişimlerle sıkça anılması tesadüf değil. İsmi geçenler arasında kripto para borsaları ya da Merkeziyetsiz Finans (DeFi) platformları bulunuyor. Banka'nın bunlardan hangisi ile yola devam edeceğine dair şu an için yapılan bir açıklama yok. Ancak bankanın blok zinciri çalışmalarıyla daha fazla fayda sağlamaya odaklandığı bir gerçek. 


Aslına bakılırsa blok zinciri teknolojileri doğası gereği, kullanılmaya başladığı andan itibaren piyasadan bankaları silip süpüreceği konuşuldu. Ancak süreç şu an için bu şekilde ilerlemiyor. Bankalar blok zinciri teknolojisini iş yapış süreçlerine dahil ederek hem kullanıcı hem de kendisi için ciddi faydalar sağlamış gibi görünüyor. Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “blok zinciri teknolojisinin temelde bankacılık işlemlerinde kullanıcılarına sağladığı çok önemli avantajlar var: işlem sürelerinin kısalması ve işlem maliyetlerinin azalmasının yanında sürecin izlenebilir, takip edilebilir, şeffaf ve güvenli olması gibi. Bankalar tarafından uygulamaya geçirilen blok zinciri teknolojisi de büyük ölçüde bu faydaları adresliyor. "Blok zinciri tabanlı hizmet ve ürün sunan bankalar müşterilerine daha kısa işlem süreleri ve daha düşük ücretler sunabiliyor” diyor. 


Akbank, kuşkusuz bu faydaları ilk gören bankalardan biriydi. 2017 yılında Ripple ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle Banka, blok zinciri teknolojisini kullanarak yurtdışı para transferlerini hızlandırdı ve maliyetleri aşağıya çekti. “Akbank olarak blok zinciri ile ilgili değişime öncülük ediyoruz” diyor Burcu Civelek Yüce ve devam ediyor: “Blok zinciri sahip olduğu güvenilir, şeffaf ve hızlı yapısı ile bankalara dijital ödemeler, para transferleri ve ticaretin finansmanı gibi birçok alanda önemli fırsatlar sunuyor.” 


Bankanın da zaten blok zinciri ile fırsat gördüğü bir diğer alan sözleşme yönetimi ve ticaret finansmanı oldu. Zira blok zinciri ile uluslararası ticarette firmalar arasında oluşan anlaşmaların, kayıtların ve verilerin depolanması, işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir hale gelmesi mümkün. Akbank we.trade ile bunu gerçekleştiren ilk Türk bankası olmuştu. Burcu Civelek Yüce, “Bu hizmetle taraflar çoklu taraf ve blok zinciri uygulamalarını içeren ticaret finansmanı süreçlerinde daha az riskli, hızlı ve güvenilir dijital finansman seçeneklerine kavuşmuş oluyor. Uluslararası ticaretin daha güvenilir ve banka garantisi altında gerçekleşmesi, blok zinciri teknolojisinin sunduğu akıllı kontratlar sayesinde mümkün. Biz de tam olarak bu çerçevede hizmet vermek üzere gerçekleştirdiğimiz projemiz ile katıldığımız dış ticaret ağı ile müşterilerimize akıllı sözleşmelerle güvenli uluslararası para transferi imkanı sunduk” diyor. 


Tüm bu olumlu deneyimler Akbank’ın blok zinciri teknolojisine olan ilgisini daha da artırmış gibi. Banka bu nedenle Akbank LAB’in her sene düzenlediği hackathon’u bu yıl merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarıyla öne çıkan Avalanche partnerliğinde gerçekleşiyor. Onarıcı Finans temasını ele alacak ‘Akbank ReFi Hackthon’ Türkiye’de bir banka tarafından blok zinciri ağı üzerinde düzenlenecek ilk hackathon olacak ve küresel sorunlara Web3 teknolojilerinden faydalanarak çözüm üretilmeye çalışılacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
10x Research: “Ether’den Uzak Durun, Bitcoin’e Güvenin”

13 Haziran 2024 13:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk