Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ABD'deki Bankacılık Krizi Kripto Firmalarını Denizaşırı Ülkelere Yönlendirebilir

İsviçre, Lichtenstein ve ada ülkeleri bu eğilimin olası adayları arasında yer alıyor.

16 Mart 2023 09:47

Güncellenme: 16 Mart 2023 14:37

ABD'li kripto şirketleri, geçen hafta kripto dostu üç bankanın çöküşünün ardından denizaşırı banka hesapları arayışında.


İsviçre'deki Sygnum ve Lichtenstein'daki Bank Frick, CoinDesk'e, son birkaç gün içinde ABD de dahil çeşitli ülkelerden hesap açma taleplerinde artış yaşandığını açıkladı. İsviçreli banka SEBA ise, kripto sektöründen son zamanlarda kendilerine ilgi gösteren yeni müşterileri kabul etmeye başladıklarını bildirdi. Bireysel tarafta ise, son birkaç gün içinde artan şekilde yeni hesap açma talepleri alan Xapo Bank (Cebelitarık), sunduğu hizmetler arasına muhtemelen bu haftadan itibaren USDC opsiyonlu İngiliz sterlini ödemesini de ekleyecek.


Sektör kaynakları, ABD dolarına dayalı bankacılık seçenekleri olarak Porto Riko'daki FV Bank'i, Bermuda'daki Jewel Bank'i ve Bahamalar'da Tether ile FTX bağlantılı Deltec'i de gösteriyorlar. Dijital Para Birimi Grubu'nda yer alan, CoinDesk'in de aralarında bulunduğu bazı şirketlere gönderilen bir liste ise Dominika'daki EQIBank'i dikkatlere sunuyor. Adıgeçen bu bankalar, CoinDesk'in konuyla ilgili sorularına yorum yapmaktan kaçındı.


ABD'de kripto para sektörü tarafından tercih edilen bankalardan üçü geçen hafta faaliyetlerine son verdi. Silvergate Bank (SI) tasfiye edilirken, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank (SBNY) düzenleyiciler tarafından kapatıldı.


Müşterilerin hesaplarını kullanabilmesi için SVB'de köprü banka şeklinde geçici bir çözüm bulundu. Ancak uzun vadede şirketler, fonlarını diğer bankalara taşımak zorunda. Federal Mevduat Sigorta Kurumu'ndan (FDIC) bir sözcü, süreci yöneten FDIC'in beklendiği üzere, köprü bankaları iki yıla kadar organize edeceğini bildirdi. Bu süre, firmaların çoğu bankanın çalışma yöntemlerine adapte olabilmesi için yeterli.


Avrupa ve ötesi

Özellikle ABD'nin düzenleyici çerçeveden yoksun olması ve kripto sektöründeki birçok yetkilinin ABD'li makamlara güvenlerinin sarsılması nedeniyle, düzenleyici bağlamda diğer yargı bölgelerine oranla daha net tutum alan Avrupa önemli bir alternatif olarak ortaya çıkabilir. Signature Bank'in kapatılmasının kripto sektörüne karşı daha büyük bir kampanyanın parçası olduğu yönündeki iddialar, sektörün paydaşlarının endişelerini artırıyor.


Algoritmik ticaret platformu CoinRoutes'ın CEO'su ve kurucu ortağı Dave Weisberger, "Daha fazla kripto şirketinin, özellikle düzenleyici çerçevelerin gündeme alındığı İngiltere ve AB gibi deniz aşırı yargı bölgelerine taşınması konusunda tartışmasız bir risk mevcut" diyor.


Kripto şirketleri muhtemelen bankacılık ihtiyaçları için Avrupa'nın da ötesini araştıracaklar, çünkü artık daha fazla ülke dijital varlıklara karşı daha dostça davranıyor. Gayrimenkul yatırım platformu Roofstock onChain'in Web3 girişimlerinden sorumlu başkan yardımcısı Sanjay Raghavan, "Küresel kripto şirketlerinin kesinlikle Avrupa, Hong Kong ve Orta Doğu'daki bankacılık seçenekleriyle ilgileneceklerini" belirtiyor ve “kripto inovasyonunu benimseyen ve kripto ve dijital varlık şirketlerine tahsisli bir ekonomik serbest bölge oluşturma planlarını açıklayan” Birleşik Arap Emirlikleri'ni işaret ediyor.


Bilgi platformu The Tie'ın kurucu ortağı ve CEO'su Josh Frank, bazı kripto firmalarının bu üç bankanın kapanmasından önce bile yabancı ülkelere açılmak istediğine dikkat çekiyor. "Birçok kripto şirketinin zaten ülke içinde ve dışında birçok bankacılık ortağı vardı" diyen Frank, ABD'li şirketlerin muhtemelen öncelikle Karayipler ve Avrupa bankalarını tercih edeceğini de sözlerine ekliyor.


SEBA Genel Müdürü Yves Longchamp, "son birkaç haftadır, özellikle de son birkaç gündür, risk sermayesi şirketlerinden vakıflara, ticaret şirketlerinden hazinelere kadar sektördeki tüm segmentlerin, bankasının sunduğu hizmetlere ilgisinin arttığını" belirtiyor.


Bununla birlikte Longchamp, "bir yargı alanında tek bankacılık hizmeti sağlayıcısına bel bağlamanın, özellikle düzenleyici kurumlardan gelen son mesajların cesaret verici olmadığı bir dönemde artık sağlıklı görülemeyeceğini” düşünüyor.


Xapo Bank CEO'su Seamus Rocca, "Denizaşırı bankacılığa yönlendiren bu baskı, sektörün düzenlenmesi ve olgunlaşmasına katkı sunma konusunda çok iyi bir şansa sahip olduğu göz önüne alındığında, ABD ekonomisi için kaçırılmış bir fırsat" diyor.


Düzenleyici baskı

ABD'li kripto şirketleri bankacılık ortaklarını nerede ararlarsa arasınlar, ABD'deki düzenleyici risk muhtemelen yine de çok önemli olacak.


Uluslararası bankaların şu anda ABD kripto kuruluşlarıyla iş yapma isteği, ABD'li düzenleyicilerin, bu şirketlerin ABD'li ortakları için neler yapmalarına izin vereceğine de bağlı. Frank, "Avrupalı ve Asyalı birçok bankanın ABD'de az çok faaliyeti var. Bu bankalar, ABD'li müşterilerine deniz aşırı şubeleri aracılığıyla bankacılık hizmeti vermeleri durumunda düzenleyicilerin radarına girebilirler" diyor.


Avrupa ülkelerindeki bankalar tarafından onaylanmak muhtemelen daha uzun sürecek ve daha ağır bir yük olacak. Dubai merkezli Nine Blocks Capital Management'ın kurucu ortağı ve yöneticilerinden Henri Arslanian, yalnızca düzenlenmiş ve yeterli uyum ve yönetişime sahip kripto şirketlerinin ABD dışındaki bankalarla çalışabileceğini ifade ediyor.


Longchamp, “daha önce, ABD'deki kripto şirketleri için net bir düzenleyici çerçevenin bulunmaması, müşterilere hizmet sunmanın önündeki ciddi bir caydırıcı etmendi" diyor. SEBA, örneğin Asya-Pasifik bölgesinde her zaman, “gerekmedikçe bir işe ABD'yi pek fazla dahil etmemeyi” tercih etti.


Longchamp, hem İsviçre hem Abu Dabi'den lisanslı bir bankanın, müşterilerine “varlıkları üzerinde tam özerklik” vermek için “ayrılmış hesaplar ve risk yönetimi” gibi önlemler aldığını belirtiyor.


Öte yandan Bank Frick, her yeni müşteri dosyasını ayrı ayrı incelediğini  duyurdu. Bank Frick'in blok zincir bankacılığı başkanı Nicolas Marxer CoinDesk'e verdiği demeçte, “Klasik bankacılık alanında olduğu gibi, kriptoda da her zaman aynı katı standartları uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Yerel çerçevede müşterini tanı/kara para aklamayı önleme gibi gerekli tüm standartlar karşılanırsa, Avrupa dışındaki ülkelerden de müşteri kabulü mümkün." dedi.


Sygnum Bank'in baş müşteri yetkilisi Martin Burgherr ise, bankasının ABD'li müşterileri kabul etmediğini, bu nedenle yeni banka hesabı için başvuranların muhtemelen yanlış kapıyı çaldıklarını söyledi. 


Daha Fazla Oku

    kriptodeniz aşırıFDICSilvergate

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Konsolide Vadeli İşlemler için Onay Aldı

28 Eylül 2023 18:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk