Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ABD’de Savcılar, Binance ile Hedge Fonları Arasındaki İlişkiyi Araştırıyor

Washington Post'un haberine göre, yetkililer, rakibi FTX'in çöküşünün ardından yoğun bir incelemeye tabi tutulan Binance’e herhangi bir suçlama yöneltmedi.

9 Ocak 2023 09:03

Güncellenme: 9 Ocak 2023 10:28

Washington Post’un haberine göre, ABD’de federal savcılar, kripto para borsası Binance’in kara para aklamanın önündeki engelleri kaldırma olasılığına yönelik olarak daha geniş bir soruşturma kapsamında Binance ile ABD merkezli hedge fonları arasındaki ilişkiyi araştırıyor.


Washington Post, mahkeme celplerine ulaşan iki kişiden bahsederek, soruşturmayı yürüten Seattle Washington Batı Bölgesi Savcılığı'nın, son dönemde Binance ile olan ilişkilerinin kayıtlarını talep ettiği firmalara mahkeme celbi gönderdiğini duyurdu.


Söz konusu mahkeme celpleri, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası durumundaki Binance'in faaliyetleri ve mali durumu üzerinde medyanın ve düzenleyicileri yoğun bir şekilde dikkat kesildikleri döneme denk geldi.


Savcılık incelemesi, iflas eden kripto  borsası FTX'in, her geçen gün daha çalkantılı ve sorunlu hale gelen kripto dünyasında yatırımcı güvenini oldukça sarsan milyarlarca dolar değerindeki çöküşünün sonrasında geçtiğimiz yıl gündemin arka planına düşmüştü.


Gönderilen mahkeme celpleri, Binance'e veya CEO'su Changpeng "CZ" Zhao'ya karşı otomatik olarak bir suçlama yöneltileceği anlamı taşımıyor.


Washington Post haberin devamında, federal yetkililerin Binance ile potansiyel bir anlaşmayı tartıştıklarını da söylerken gazeteye konuşan hukuk uzmanlarının açıklamalarına göre, Binance, geçtiğimiz yıllarda düzenlemeleri atlatmak ve dünyadaki her bölgede faaliyet göstermek için yasal boşluklar bulmakla ün kazanmıştı.


DOJ savcısına göre, Binance’in ilk zamanlarda kimlik gerekliliklerinin olmaması, milletvekillerinin, platformun kara para aklamaya yönelik  rolü bulunduğu endişelerini artırdı. 


Reuters geçen yıl yayınladığı bir raporda, Binance'in, Rusya merkezli dark web pazarı Hydra ile bağlantılı bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları için bir merkez olarak kullanıldığı yönünde kanıtlara yer vermişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Kripto Yasası Meclise Sunuldu

16 Mayıs 2024 16:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk