Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

ABD Hazine Bakanı Yellen: Silicon Valley Bank Kurtarılmayacak

Mudilere yardım için çalışmalar yapıldığını belirten Yellen bankanın çöküşünün bir domino etkisi oluşturacağına dair kaygıları gidermeye çalışıyor.

12 Mart 2023 22:03

Güncellenme: 12 Mart 2023 22:08

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü yaptığı açıklamada federal hükümetin Silicon Valley Bank (SVB) için bir kurtarma paketi hayata geçirmeyeceğini ancak etkilenen mudiler için bir çözüm bulunmaya çalışıldığını belirtti. 


Yellen, CBS News’ün “Face the Nation” programında verdiği mülakatta “Hayata geçirilmiş olan reformlar çerçevesinde hareket ederek herhangi bir kurtarma operasyonu yapmayacağız” dedi. 


Yellen, federal hükümetin yetkililerinin mudiler konusunda “endişeli” olduklarını ve “mudilerin ihtiyaçlarını karşılamaya” gayret gösterdiklerini belirtti. Yellen bankanın çökmesinin bir domino etkisi oluşturabileceğine dair kaygıları da gidermeye çalıştı: “Amerikan bankacılık sistemi gerçekten güvenli ve sermaye açısından yeterli.” 


Banka çöküşleri

 SVB’in mudilerinin yaklaşık yüzde 85’inin hesapları mevduat sigortası kapsamında bulunmuyor yani buradaki paralar geri alınamayacak. ABD mevduat sigortası fonu FDIC SVB’nin de üyesi olduğu kategorideki bankalar için hesap başına 250.000 dolarlık mevduatları güvence altına alıyor. 


40 yıllık bir bakla olan SVB 42 milyar dolarlık bir bankaya hücum süreci sonucunda bu haftanın başında çökme noktasına gelmişti. Bu para çekme dalgası SVB Financial Group’un geçtiğimiz Çarşamba açıkladığı 2,24 milyar dolarlık yeni hisse satışını duyurusunun ardından geldi. Banka bu satışı varlıkları elinden çıkarırken yazdığı 1,8 milyar dolarlık zararı kapatmak için yapmayı hedeflemişti. Ancak bu karar yüksek profilli girişim sermayesi şirketlerini tedirgin etti ve bu VC’lerin portföylerindeki şirketlere paralarını SVB’den çekmeyi tavsiye etmeleriyle birlikte bir bankaya hücum durumu oluştu. Bu sürecin başlamasından iki gün sonrasında FDIC bankaya el koydu.


SVB’nin çöküşü ABD tarihinde 2008’deki Washington Mutual çöküşünden sonra en büyük ikinci örnek. SVB olayı, Silvergate iflasından birkaç gün sonra gerçekleşmesiyle de dikkat çekti. 


Daha Fazla Oku

    SVBkriptoDüzenlemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
P2 Ventures, Polygon Ekosistemindeki Girişimcilere 50 Milyon Dolar Taahhüt Etti

17 Nisan 2024 17:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk