Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Aave’nin GHO Stabilcoin’i Dolar Sabitine Çok Yakın

"Yardımsever bir geçici diktatör", pek de stabil olmayan bu stabilcoin’i yola sokmaya çalışıyor.

29 Kasım 2023 11:23

Güncellenme: 29 Kasım 2023 11:45

Merkeziyetsiz finans, bazen işleri halletmek için bir diktatöre ihtiyaç duyabilir, en azından Aave’nin stabilcoin’i GHO için durum böyle.


Neredeyse tüm yaşam döngüsü boyunca 1 doların altında bir değere sahip olan varlık, ağustos ayından bu yana ilk kez 0,985 dolara yükseldi. Volatil kazançlar GHO’nun itibarını düzeltmeye yetmese de token’ı olması gereken 1 dolar seviyesine yaklaştırıyor.


Çalışanların “yardımsever bir geçici diktatör” olarak adlandırdıkları DeFi mühendisi TokenBrice, GHO'nun dolar sabitini eski haline getirmekle görevli likidite komitesi Aave'yi devraldı ve GHO’nun 30 Kasım’a kadar en azından yolu yarılayacağına dair “iddialı bir kumara” girişti.


Ancak kripto para birimi diğer stabilcoin’ler gibi işlemediği ve varlıkların sınırlarını koruyan itfa mekanizmasından yoksun olduğu için sabit tutmak hiç de kolay değil. Ayrıca faiz oranı Aave yönetişimi tarafından kontrol ediliyor ve bu da kredi alanlar açısından olumsuz bir durum yaratıyor.


TokenBrice'ın stratejisi, GHO satın alım desteğini çok hedefli bir şekilde teşvik etmeye odaklanıyor. Bunun etkileri, havuzlarının likiditesini kontrol etmek için diğer AMM'lerden daha fazla kaldıraç sunan Otomatik Piyasa Yapıcı DeFi protokolü Maverick'te görülebiliyor.


TokenBrice, 23 Kasım tarihli komite raporunda Maverick’in “Yükseltilmiş Havuzlarının” Uniswap gibi DeFi ticareti liderlerine kıyasla likidite açısından fark yaratan avantajlara sahip olduğunu söylüyor.


Maverick ortaklığına dair yorumlar 

Aave Chan Girişimi'ne liderlik eden Aave topluluğunun önemli bir üyesi olan Marc Zeller, Maverick çözümünün GHO senaryosunda da işe yaradığını söylüyor.


Verdiği bir röportajda GHO’nun dolar sabitini geri kazanmasının “Maverick için harika bir reklam” olacağını belirten Zeller, durumun iki tarafa da fayda sağlayacağına dikkat çekiyor. “Tabii başarısız olunması halinde Maverick’in itibarı zedelenebilir.”


Aynı zamanda Zeller, repeg çabasında Aave Chan Girişimi’nin katkılarına da değiniyor: “Yönetişimi, kredi oranlarındaki artışları ve DAO anlaşmalarını koordine etmekten sorumluyduk.”


Ancak GHO’nun önünde uzun bir yol bulunuyor. Toplam ihraç aylardır 35 milyon dolar ile sınırlandırıldığından, token’ın büyüme kapasitesi de kısıtlanmıştı.


Daha Fazla Oku

    aavedefimaverickghoStabilcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Restaking Protokolü Kelp DAO, EigenLayer Puanlarına Likidite Sağlıyor

21 Şubat 2024 21:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk