Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

A16z İkinci Kripto Durum Raporu'nda “Web3'ün Gücü” Vurgusu

Risk sermayesi devi, ayı piyasalarını inşa ediciler, özellikle de blok zinciri altyapı projeleri için uygun bir fırsat olarak görüyor.

12 Nisan 2023 09:23

Güncellenme: 12 Nisan 2023 10:10

 

Tanınmış risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), yıllık "Kripto Durumu" raporunun ikincisini yayımladı. Raporda, Web3’ün, blok zinciri altyapısının ve ayı piyasasını inşa ediciler için en uygun zamana dönüştüren fiyat-inovasyon döngüsünün önemi vurgulanıyor. 


Firma Salı günü ayrıca, sektörün bir nevi MR'ını çekmek amacıyla aylık bazda 14 teknoloji odaklı ölçüm birimini takip eden yeni interaktif yazılımı Kripto Durum Endeksi'ni de tanıttı.


A16z'den Daren Matsuoka, Eddy Lazzarin, Robert Hackett ve Stephanie Zinn, yazdıkları ortak bir blog yazısında, "2023 raporumuz, Web3 teknolojisinin kalıcı şekilde ilerlemesi de dahil önemli sinyalleri takip eden veriler ile kısa süreli fiyat hareketleri arasındaki dengesizliği ele almayı amaçlıyor.  Rapor genel olarak, piyasadaki fiyatların lanse ettiğinden daha sağlıklı bir sektörün, istikrarlı bir gelişim döngüsünün, ürün lansmanlarının ve devam eden inovasyonun olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandılar. 


Raporda, geçen yıl manşetlere çıkan skandalların ve çöküşlerin, merkeziyetsiz altyapının açık ve esnek doğası karşısında merkezi sistemlerin başarısızlığını kanıtladığı belirtiliyor. A16z, Web3'ün "finansal bir adımdan daha fazlası, internetin evrimi" olduğunu ve interneti "kripto kumarhaneleri değil, kripto bilgisayarlar" aracılığıyla geliştirdiğini öne sürüyor.


Web3'ün gücü

A16z, Web3'ün önceki teknoloji modellerinde var olmayan avantajlarından bazılarını, merkeziyetsiz blok zinciri ağları, topluluk yönetimine dayalı yapı, şirketler arasında güç konsolidasyonunun bulunmaması ve ağ katılımcılarına değer verilmesi olarak sıralıyor.


Rapor, Web3'ün benimsenmesinin hala emekleme safhasında olduğunu, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve değiştirilemez token (NFT) metriklerinin, 2021'deki rekor seviyelerden geriledikten sonra daha istikrarlı hale geldiğini vurguluyor. Oyunlar ciddi gelişim gösterdi. Geçen yıl 700 Web3 oyunu piyasaya sürülürken, oyunlar halihazırda, DeFi'dan 23 kat daha fazla zincir içi işlem üretiyor.


İnşa edicilerin zamanı

Geçen ay, tüm kripto endüstrisinde 15 milyondan fazla aktif adres vardı. Bu, firmanın şimdiye kadar kaydettiği en yüksek sayı ve Mart 2021'dekinin iki katından daha fazla.


Fiyat-inovasyon döngüsü, piyasanın gerilediği dönemlerin kripto sektörüne daha fazla özel geliştirici çektiğini ve ardından projelere duyulan heyecanın sonunda varlık fiyatlarını yükseltmeye başladığını gösteriyor. 


A16z Baş Teknoloji Sorumlusu Eddy Lazzarin, CoinDesk'e verdiği bir röportajda, “Ürün döngülerinde, finansal döngülerden bağımsız olarak, yıllar boyunca tutarlı ve daha güçlü büyümeye yol açan yeni olaylar meydana gelir” dedi.


A16z, blok zinciri altyapısında devam eden gelişmeleri de öne çıkarıyor. Ana etmenler arasında, optimistik ve sıfır bilgi rollup'ları gibi, ölçeklenebilirliği ve programlanabilirliği geliştiren yeni layer 1 zincirleri ile layer 2 ölçeklendirme sistemleri de yer alıyor. Firma, bir işlemin geçerliliğini sayısal olarak doğrulayan sıfır bilgi kanıt yöntemine özellikle olumlu bakıyor.


Daha Fazla Oku

    A16zweb3kripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk