Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? "Türkiye’den çıkan bir girişim olarak Amerikalı blockhain eğitim şirketini satın almanın gururunu yaşadık."

Özel serinin bu bölümünde Rise In & Patika'nın CEO'su Gülcan Yayla'nın 2024 yılına dair öngörülerini işledik.

25 Aralık 2023 10:29

Güncellenme: 25 Aralık 2023 19:58

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1) 2023 sizin perspektifinizden nasıl geçti? Piyasaların yoğun olarak zorlu dönemine gelen bu yıla yetenek ve WEB3 özelinde değerlendirmeleriniz nasıl?

2023 web3 alanında ayı dönemi olsa da, Patika.dev için büyüme yılı oldu. 


Web3 alanındaki eğitimlerimizi artırdık, pek çok lider blockhain protolüyle partnerlik yaptık. Türkiye dışından gelen eğitim talebine cevap vermek için Rise In’i kurduk ve 100’den fazla ülkeden yazılımcıyla büyümeye başladık. Eylül’de canlıya geçirdiğimiz Rise In’de bugün 50,000’den fazla Türkiye dışından gelen yazılımcı blockchain alanında ders alıyor ve proje geliştiriyor. Daha da ötesi, Türkiye’den çıkan bir girişim olarak Amerikalı blockhain eğitim şirketi BlockBeam’i satın almanın ve Amerika’da büyümeye başlamanın gururunu yaşadık.


Benim bu dönemde sektöre dair öğrendiğim en önemli şey, piyasanın koşulları ne olursa olsun yazılımcı eğitimine ve topluluğunu büyütmeye yatırım yapanların uzun vadede kazandığı oldu. 


Örneğin, 2023’te ortaklığa başladığımız ve yazılımcı ekosistemine en büyük yatırım yaptığını gördüğüm yer olan Solana, bugün en zor günlerini atlatmış durumda ve hızla büyüyor. Solana ile ilk Solana yazılımcı kampını açtığımız ve Hacker House’u İstanbul’a getirdiğimiz Mart 2023’te çoğu kişinin yaptıklarımıza kuşkuyla yaklaştığını dün gibi hatırlıyorum. Oysaki durum ne olursa olsun, uzun vadeli bir yazılımcı topluluğu oluşturan yerlerin sonunda iyi işler başaracağını hepimiz görmüş olduk.


2) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

Piyasaların hareketlenmesiyle beraber çok daha fazla yeteneğin blockchain alanında kariyer seçenekleri konusunda merakının artacağını bekliyoruz. 


Dolayısıyla, bu alana daha yeni yeni girmeye çalışan yeteneklerin karşısına hemen çıkabilecek kaynakları sağlamak stratejik bir avantaj olacak. Bu yüzden, yazılımcı ekosistemi oluşturma ve büyütme işlerimizin büyümesini bekliyoruz. Diğer yandan, kısayoldan değerini artırmaya çalışan pek çok oyuncunun da yaratacağı gürültüyle beraber, doğru ve güvenilir alanları bulmanın zorlaşmasını bekleyebiliriz. 


3) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Amerika’da belirsizlik ve korku ortamı mevcut, biz de Amerika’da yaptığımız satın alma sonucu ülkedeki endişeleri biraz daha yakından görme fırsatı bulduk. 


Öte yandan pek çok diğer ülke hareket etmeden önce Amerika’yı gözlemek istiyor. Bu durum ne kadar devam eder bilmiyorum fakat son kullanıcıyı koruyacak düzenlemelerin sektörün ilerlemesini yavaşlatma riski taşısa bile çok önemli olduğunu düşünüyorum.


4) Yeni dönemde hangi projelerin, dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Blockchain hala normal yaşantımızı etkileyebilmiş değil, halen iyi bir son kullanıcı uygulamasına rastlayamadık. 


Yeni dönemde bu haklı eleştiriye cevaben, ilk olarak finans alanında web3 kullanıcısı olmayan kişilerin de rahatça kullanabileceği bazı uygulamaların hayata geçmesini diliyor ve bekliyorum. Finans dışı alanlardaki son tüketici uygulamalarının gerçek anlamda yaygınlaşması içinse önümüzde daha çok zaman olduğunu düşünüyorum.


5) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

2024’te en büyük odağımız, önceliğimiz olan ülkelerde kaliteli bir web3 yazılımcı topluluğu oluşturmak ve bu ülkelerde bir numaralı oyuncu olmak. 


Bu ülkeler şu an Hindistan, Amerika ve Türkiye. Nijerya ve Kenya’da ise bazı deneysel çalışmalara başladık. Topluluktan kastım, bizden sadece eğitim alan değil, aynı zamanda bizle beraber web3 kariyerine ilk somut adımını atan yetenek sayısını artırmak ve bu yeteneklerle sıkı bir ‘mezun kulübü’ oluşturmak. Bu sayede, dünyanın lider web3 oyuncularının her birinde çalışan en az bir Rise In mezunu görmeyi hayal ediyoruz. 


Daha Fazla Oku

    patikarise inGeliştirici Ekosistemi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Bitcoin L2 Stacks Geliştiricisi Hiro’nun Soruşturmasını Düşürdü

15 Temmuz 2024 10:09

3
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk