Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Şirketler

‘2023’ün İkinci Yarısı İtibarıyla Piyasada Çözüm Hareketleri Hızlanabilir’

Bitexen CEO’su Yahya Tuğyan Erdem ABD Merkez Bankası’nın 2023’ün ikinci yarısı itibarıyla faiz artırımlarını durdurmasını ve bu doğrultuda yukarı yönlü hareketlilik beklediğini söylüyor

28 Aralık 2022 12:31

Güncellenme: 3 Ocak 2023 12:17

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

2022 yılı ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararlarının piyasalar üzerinde etkisinin önemli derecede hissedildiği bir yıl oldu. 2023 yılında da Fed’in vereceği kararlar ve alacağı önlemler küresel ekonomiyi şekillendirecektir. Son yıllarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların yüksek hızlı adaptasyon süreci hem bireysel hem de kurumsal yatırımcı sayısını önemli ölçüde artırmıştır. Daha geniş kitlelere hitap etmeye başlayan kripto paralar da geleneksel finans piyasaları ile benzer hareketler sergilemeye ve yüksek pozitif korelasyon göstermeye başlamıştır. Bu nedenle 2023 yılında kripto para ekosisteminde gerçekleşecek önemli gelişmeler kadar küresel ekonomideki gidişat da etkili olacaktır. Fed’in sert önlemleri sonrası baskılamayı başarabildiği enflasyon rakamlarındaki düşüşün devam etmesi ve verilerin beklentiler paralelinde gelmesi halinde, 2023 yılının ikinci yarısı itibarıyla faiz artırımlarını durdurması ve hatta pivot yapması ihtimali bulunuyor. Bu da kripto para ekosisteminde 2023 yılının ilk yarısında gerek küresel gerek ekosistem gereği çeşitli sorunların devam edebileceğini ancak beklentiler paralelinde ilerleyen verilerle 2023 yılının ikinci yarısında piyasalarda yukarı yönlü hareketlenme olabileceğini göstermektedir.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?

2022 yılı finansal piyasalar açısından zor bir yıl oldu. Birçok merkez bankasının parasal sıkılaşmaya gittiği ve faizleri artırdığı senaryoda, kripto paralar da birçok iç problemle yüzleşmek zorunda kaldı. Lending platformları, blokzincir köprüleri ve iflas eden kurumlar gibi birçok negatif gelişme sebebiyle bir ayı sezonu yaşadık. 2023 yılının ilk yarısında ise bu sorunların devam edebileceği ancak ikinci yarısı itibarıyla çözüm hareketlerinin hız kazanabileceği görülüyor. Küresel anlamda yeni krizlerin ortaya çıkmadığı ve verilerin beklentiler paralelinde ilerlediği senaryolarda 2023 yılının kripto paralar için çok daha iyi olabileceğini söyleyebiliriz.


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Terra (LUNA) süreci ve FTX’in iflası gibi gelişmelerin ardından regülasyon konusunda atılacak adımlar hızlanacaktır. Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) Başkanı Jean-Paul Servais'e göre, dijital varlıkların düzenlenmesine sıfırdan başlamak gerekmiyor. Halihazırda katedilmiş bir yol bulunuyor. 2023 yılında sektörde yapılacak şeffaflık ve müşteri deneyimi gibi konulardaki regülasyonların, yatırımcıların kripto paralara ilişkin görüşlerini pozitif anlamda etkileyeceğini düşünüyoruz. Yapılacak olan düzenleme çalışmalarında merkeziyetsizlik ilkesini de göz ardı etmemek gerek. 2023 yılı içerisinde hem küresel anlamda hem de ülkemizde regülatif anlamda çalışmaların gerçekleşmesini bekliyoruz.


Sizler 2023’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

Bitexen olarak her zaman ilk önceliğimiz kullanıcılarımıza hızlı, kolay ulaşılabilir ve en önemlisi güvenli bir platform hizmeti sunmak. Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahip kripto para alım satım platformu olarak, bu özelliğimizi 2023 yılında da korumayı hedefliyoruz. Kripto para ekosistemi ve blokzincir teknolojisinde yaşanan her yeniliği yakından takip ederek, kullanıcılarımıza yenilikçi çözümleri sunmak için çalışıyoruz. Bu amaçla kullanıcı odaklı ve yenilikçi olmaya 2023 yılında da devam ederek ilerlemek en önemli ilkelerimiz arasında yer almaktadır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk