Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

2023’e Merkeziyetsiz Platformlar Damga Vuracak

Parex Pazarlama Müdür Doruk Demir, merkezi platformların da merkeziyetsiz yapıya geçmeye başlayacağını belirtiyor

12 Ocak 2023 14:52

Güncellenme: 13 Ocak 2023 12:23

2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


Açıkçası şu anda 2023 yılı için piyasanın hızla düzeleceği hakkında bir veri görmüyorum. Ayı piyasaları geçmiş döngülere de bakıldığında en az 2-2.5 yıl gibi bir süre aldığını görmekteyiz. Tabi ayı piyasasını tetikleyen küresel faktörler eğer gevşer ve burada bir rahatlama görülürse, piyasanın en azından bir miktar rahatlama yaşayacağını görmemiz kaçınılmaz olur. Burada analiz etmemiz gereken temel faktör aslında küresel piyasaların dengesi ve halen dünyada baskın olan merkezi otoritelerin alacağı kararlardır. Umarım insanlar gün geçtikte kendilerini zarara uğratan sistemin aslında merkezi otoriteler olduğunu anlar ve merkeziyetsiz yapılara daha fazla güvenerek yatırımlarını burada değerlendirirler. Çünkü merkezi otoriteler güçlerini yine bizlerden yani yatırımcılardan almaktadır. Burada merkeziyetsiz yapının içindeki platformlar merkezi sistemin aslında tıkandığını göstererek insanlara gerekli güven ortamını sağlarsak o zaman beklenen boğa piyasası daha erken geleceği aşikardır.


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


2023’te kripto endüstrisinde en büyük beklentim merkeziyetsiz veya merkezi yapıların bağımsız ve güvenli otoriteler tarafından denetlenerek derecelendirmesidir. Bunu sistem gerçekten başarırsa insanlar da daha doğru platformlara yönelecektir. Bu sayede sistemdeki kötü amaçlı proje ve platformların yatırımcıları zarara uğratarak piyasaya küsmelerinin önünü kapatacaktır. Her ne kadar merkeziyetsiz gibi görünen bir yapı da olsa şu anda maalesef kripto piyasası birkaç kişinin parmakları ucundadır. Atılacak olumsuz bir tweet ya da olumsuz bir demeç hemen piyasa da FUD etkisi yaratıyor. Aşırı volatilenin olduğu hiçbir piyasada küresel güç sahipleri yatırım yapmaz ve ekosistemin büyümesi gecikir.


Sizler 2023’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2023’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?


2023’te danışmanlığımı yaptığım ve Marketmonster şirketi olarak marketing süreçlerini yürüttüğümüz Parex olarak temellerini attığımız merkeziyetsiz yapıdaki kendi Chain ağımız ile güçlü ve gelecek vaat eden projeleri destekleyip ekosisteme katkı sunmak istiyoruz. Merkeziyetsiz yapıların gücüne inandığımız için bu yapıları güçlendirmek ve bir DAO mantığı ile bu yapılardan toplanan gelirleri yeniden topluluğa dağıtmak gibi hedeflerimiz var. Bunun için 21 Aralık günü bir testnet yayınladık ve 2023 yılı Ocak ayı gibi de Mainnet üzerinden kendi chain ağımızı kullanmaya başlayacağız. Yine parex market üzerinde bir swap platformunu hayata geçireceğimizi de söylemek isterim. Onun haricinde marketmoenster şirketi olarak bizler ise blokzinciri endüstrisinde güvenlik ve şeffaflık üzerine kurulu bir çok proje ile şu anda görüşmelerimiz devam etmektedir. Örneğin siber güvenlik alanını blokzinciri hızı ve güvenliği ile birleştirecek bir projeyi yakında launch etmeyi düşünüyoruz. Yine kurumsal çözümler sunmayı hedefleyen, kurumsal firmaların çalışanlarına performanslarını daha doğru ölçerek onlara bu performanslarının karşılığı olan ödemeyi daha şeffaf ve doğru bir şekilde iletilmesini sağlayacak bir proje ile de görüşmelere başladığımızı söylemek isterim. Projelerin isimlerini daha yayınlanmadığı için söyleyemiyorum fakat ekosistemin farklı alanlara ulaşmasını ve bu alanlardaki sorunları da çözmeye aday olduğunu göstermek istiyoruz.


Merkezi borsaların merkeziyetsiz platformlara olan ilgisi 2023 yılında artacak mı?  


2022 yılında bizler bir çok merkezi borsanın aldığı kararlar neticesinde  ve yanlış bir şekilde yönetilmesi sonucunda çöküşüne tanıklık ettik. Bunun en bariz örneklerinden birisi FTX borsası maalesef. 2022 Kasım ayına kadar dünya’da en çok güvenilen ilk 5 borsanın içinde olan FTX maalesef iflas etti ve bir çok yatırımcı bundan dolayı mağdur oldu. Merkeziyetsizlik kavramı ile yatırımcılara ulaştığımız bu ekosistemde aslında ne kadar merkezi bir yapıya dönüşüldüğünün bir kanıtıydı bu. Yani insanın olduğu yerde aslında tam bir merkeziyetsizlikten bahsetmek biraz zor. Çünkü insan doğası gereği güce sahip olup elinde tutmak ister. Ama insan faktörünü ortadan kaldırırsak o zaman işte merkeziyetsizlik gerçekten anlam kazanıyor. Burada insan faktörünü ortadan kaldırmak tamamen imkansız ama en azından yatırımların yapıldığı ve ticaretin döndüğü platformlarda bir kişi ya da grup ya da şirket adına ne derseniz, bu platformlara ne kadar az müdahale ederse aslında orada o kadar az güvenlik sorunu olur. 


Şimdi dünyanın en büyük kripto borsasını tek bir kişi yönetiyor ve tamamen onun aldığı kararlar neticesinde o platform şekilleniyor ve bu bir insan olduğu için ne kadar profesyonelde olsa işin içine duyguları giriyor ve bu kadar büyük bir endüstriyi bir kişinin eline bırakmak en başından beri savunduğumu merkeziyetsizliğin önüne geçiyor.   Bunun yerine merkeziyetsiz platformlarda yatırımcılar kendi güvenlik önlemlerini kendileri aldıkları ve gücü kendi ellerinde tuttukları için aslında bir nebze riski azaltmış oluyorlar. Fakat merkeziyetsiz yapıların kullanım kolaylığı açısından kendilerini daha fazla geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü insanlar aslında merkezi yapılara yönelmelerindeki temel sebep kullanım kolaylığıdır.

Burada merkezi borsalar 2023 yılında kendi geliştirdikleri merkeziyetsiz ticaret platformlarını daha ön çıkaracaklarını ve merkezi borsalarda kazandıkları deneyimi bu tarafa aktaracaklarını düşünmekteyim. Belki ileride tıpkı CEX’ler gibi DEX yani merkeziyetsiz yapılarda da kolayca kripto varlıkları alınıp satıldığını göreceğiz. Burada blokzinciri geliştiricilerine önemli görevler düşmektedir. Güvenlik önemli bir katman olduğu kadar kullanıcı kolaylığı da o platformun tercih edilmesinde önemli bir etkendir.


Daha Fazla Oku

    Merkeziyetsiz Borsadefiparex

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Apple’ın Yeni Headset’i Metaverse Evrenini Değiştirebilir

6 Haziran 2023 10:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk