Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

19 Yaşındaki Genç Türk Girişimci NFT Piyasasına Yeni Bir Soluk Getirmek İstiyor

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan çiçeği burnunda genç grişimci, Boston College’daki öğrenim hayatına devam ederken kolektif bir NFT oluşumuna imza atarak geleneksel sanatçıları bu alana çekmeye çalışıyor

17 Ağustos 2022 10:50

Güncellenme: 17 Ağustos 2022 14:28

NFT piyasası hem dijital sanat hem de koleksiyonlar tarafında çığ gibi büyüyor. Bu alanın gelecek vadettiğini gören irili ufaklı birçok kripto para borsası da NFT pazar yeri açıyor. Koleksiyon sahipleri ve dünyada adından söz ettiren Türk dijital sanatçılar işlerini bu pazar yerlerinde sergilerken, bire bir aynı iş modelini izleyerek bu pastadan dilim koparmak isteyen çok sayıda oluşum var.


Ancak NFT’ye dair bilhassa sanatçı perspektifinde keskin bir ayrışma söz konusu: Sanat galerilerinin dört duvar arasına sıkışan ve işlerini fiziksel ortamda sergilemek isteyen geleneksel sanatçılar ile sadece belli başlı pazar yerlerinde işlerini sergileyen ve oyunu kurallarına göre oynamaya çalışan dijital sanatçılar.


NFT piyasasındaki bu çıkmazı iyi okuyan ve kendi tabiriyle amaçlarının “Fiziksel ve dijital dünya arasında bir köprü inşa etmek” olduğunu söyleyen Özgür Dinçer henüz 19 yaşında, Boston College’da okuyan genç bir girişimci. CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan kolektif NFT oluşumu Xhouse’un kurucu ortağı Dinçer, NFT dünyasına trade ederek başladıklarını fakat bu konuda çok da yetenekli olmadıklarını fark ettiğini söylüyor: “Kolektif bir NFT oluşumu kurmak istedik ve adını da XHouse koyduk. XHouse bir pazar yeri değil. Diğer projeler gibi ‘10 bin parçayı bulalım, satmaya çalışalım, satamazsak bırakalım’ düşüncesinde olmadık. Biz bunu yavaş yavaş satalım, gerçekten kaliteli ve bu işe güvenen insanlardan oluşan bir grup kuralım. Bu insanlar platformumuz üstünden konuşabilsin ve tanışabilsin. Kendi aralarında proje tartışabilsinler ve belki de bu yeni iş birliklerine yol açar diye düşündük.”


Dinçer’e diğer NFT işlerinden ayrıştıkları noktayı sorduk: “OpenSea’de hesap açıp, Instagram ya da Discord’da işlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Çok sayıda insan bunu yapıyor. NFT projelerinde başarılı olabilmek, hayatta kalabilmek çok zor. Ben sanatçıya şunu diyorum: ‘Topluluk burada hazır. Koleksiyon almak için hazır bekleyen bir grubum var. Alacak insan hazır. Biz sadece bunu daha fazla öne çıkaralım.’ Özellikle yeni çıkan sanatçıları bulmaya çalışıyoruz ki onların da yolu açılsın” diye konuşuyor Dinçer.  


Türk dijital sanatçıların NFT dünyasındaki popülaritesinin farkında olduklarını söyleyen Dinçer, röportaj esnasında fiziksel ve dijital dünya arasında köprü kurmak istediklerine dair vurguyu defalarca yapıyor, bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: “Çok fazla sanatçıyla konuştum danışmanlık adına yanlış adımlar atılıyor. Sanat koleksiyonları da öyle: Fizikselde başlayan ve dijitalde biten işlere ağırlık veriyoruz. Sekiz tane tişört çizip, dört tane şapka yapıp sonra bunları dijitale geçirip NFT yapmak bizim işimiz değil. Bence NFT bu olmamalı. Kişisel bir dokunuş görmek istiyoruz.”


Xhouse topluluğunda şu anda 12 sanatçının yer aldığını anlatan Dinçer, dijitalle büyüyen kendi jenerasyonunun bile Web3 dünyasına (ve tabii ki NFT piyasasına) uzak olduğunu söylüyor: “Bu kadar geniş bir kitleyi, bir jenerasyonu kaybetmeyelim. Yavaş yavaş bu geçişi yapalım ve bu geçişe destek olmak istiyorum. Yeni başlayacağımız koleksiyon da nispeten böyle: fizikselde başlıyor ve bu 35 parçalık koleksiyonu blokzincire taşıyoruz.”


Yerli küratörlerle iletişim halinde olduklarını söyleyen Dinçer, sekiz ay önce başladıkları NFT işinde farklı sanatçılarla tanışmak, ileride de fizikseldeki büyük şirketlere blokzincir bazlı projeler çıkarmak gibi bir hedefleri olduğunu anlatıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk