Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

15 Milyon Dolarlık Optimism Token’ı Çalındı

Hırsızlık olayı token’ın fiyatının düşmesine neden oldu.

9 Haziran 2022 08:26

Güncellenme: 9 Haziran 2022 08:30

Ethereum ölçeklenme çözümü Optimism 15 milyon değerinde OP yönetişim token’ının saldırganlar tarafından çalındığını duyurdu.

Optimism, bu token’ları bir kripto piyasa yapıcıya göndermek istiyordu. Ancak piyasa yapıcı Wintermute, Optimism ekibine hatalı bir blok zinciri adresi verince işler karıştı.


Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy bu olayın sorumluluğunu üstlendiklerini açıkladı: “Büyük bir hata yaptık.”


Bu saldırı Optimism için işlerin pek de iyi gitmediği bir dönemde geldi. Geçtiğimiz haftalarda OP token airdrop’u istediği gibi gitmeyen Optimism’de OP’nin değeri birkaç saat içinde ciddi bir düşüş yaşamıştı. CoinMarketCap’in verilerine göre bu saldırı haberiyle birlikte bir yüzde 20’lik daha düşüş gerçekleşti.


Ne oldu?


Optimism ekibi, Çarşamba günü yayınladıkları bir blog paylaşımında olayı şöyle özetledi: Optimism oldukça beklenti yaratan OP token airdrop’u sürecince piyasa yapıcı Wintermute’a 20 milyon OP token gönderdi.


Bu fon Optimism Foundation’ın Partner Fund’ından sağlanmıştı ve Wintermute’dan Gaevoy’un verdiği bilgiye göre OP token’ın listelendiği merkezi borsalarda likiditasyonunun sağlanması için kullanılacaktı. 


Saldırı fırsatı Wintermute’un Optimism’e hatalı bir cüzdan adresi vermesiyle oluştu. Para, Wintermute ekibinin kontrolünde olan ve çoklu imzayla işlem yapılan bir cüzdanda tutulacaktı ancak verilen cüzdan adresi Optimim üzerinde değil Ethereum üzerindeydi.


Gaevoy, yapılan hatanın fark edilmesinden sonra bu parayı geri almaya çalıştıklarını ancak saldırganın buna yanaşmadığını ve 20 milyon OP token’ı kendine ait yeni bir Optimism cüzdanına transfer ettiğini söyledi.


Saldırgan çalınan OP token’ların 1 milyonunu Ethereum’a çevirdi ve daha sonra Tornado Cash üzerinden bilinmeyen bir adrese aktardı. Tornado Cash, kaynağın izini gizleyerek para alıp göndermeye yarayan bir araç.


Geriye kalan 19 milyon token saldırganız cüzdanında duruyor. Bu token’lar cüzdanda durdukça saldırganın Optimism’de yönetişim hakları oluşuyor ve oy verme hakkı bulunuyor.


Gaevoy, “Tüm token’ları bir seferde neden likidite etmediklerini bilmiyoruz. Bunun iyi niyetli bir hata bulma işlemi olmasını umut ediyoruz. Ancak şu anda durumun böyle olmadığını kabul ederek işlemlere devam ediyoruz” diyor.


Optimism nedir?

 

Optimism Ethereum için Katman 2 rollup zincir yapısıdır. Bu, işlemleri gerçekleştirebilen, işlemleri bir araya getirebilen ve bunları Etehreum’a geri gönderebilen bir yapıdır. Ethereum’un katman 1 ağını daha hızlı ve daha uygun işlemler yapmaya imkân vererek ölçeklendiren bir sistemdir.


Toplamda 350 milyon dolardan fazla paranın kilitli tutulduğunu bu protokol, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla topluluk yönetişimi sistemine geçtiğini duyurmuş ve oldukça ses getirmişti.


Yönetişimi topluluğa geçirmenin bir adımı olarak Ethereum topluluğu üzerindeki aktif üyelerine Op teoken airdrop’u gerçekleştirmişti.


Ne olacak?

 

Optimism, hatayı fark ettikten sonra Wintermute’a ilave 20 milyon OP token gönderdi. Ancak bu defa Wintermute’dan 50 milyon dolar değerinde USDC’yi teminat olarak aldı.


Optimism’in Wintermute ile çalışmaya devam etme kararı kripto Twitter’daki bazı kişilerin tepkisini çekti. Benzer şekilde saldırıyı iki hafta boyunca gizli tutmaları da eleştirildi.


Optimism’in bu çalınan paralarla ilgili nasıl hareket etmesi gerektiğine dair karar topluluğa bırakılacak. Teorik olarak yapılacak bir “sert çatallanma” ile bu paranın Optimism Foundation’a geri alınması mümkün.

Wintermute saldırganların adresini izlediklerini ve saldırgan her sattığında OP almaya çalışacaklarını ve protokolün bütünlüğünü korumaya gayret edeceklerini açıkladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk