Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

100’den Fazla Bitcoin Gizemli Bir Şekilde Kayıplara Karıştı

Üç yıl önce iflas eden kripto para şirketi QuadrigaCX ile bağlantılı 100’den fazla bitcoin, üç yıl boyunca sabit kaldıktan sonra farklı bir adrese transfer edildi.

20 Aralık 2022 11:37

Güncellenme: 20 Aralık 2022 13:19

Artık faaliyette olmayan Kanadalı kripto borsası QuadrigaCX’e bağlı 100’den fazla Bitcoin, bulundukları soğuk cüzdanlardan farklı bir adres veya adreslere transfer edildi. Üç yıldır sabit duran bu bitcoin’lerin artık kimsenin kontrolünde olmadığı düşünülüyordu.


CoinDesk, iflas ettikten sonra şirketin yönetimini devralan danışmanlık şirketi Ernst and Young’ın (EY) bu transferlerle ilgisi olmadığını öğrendi.


QuadrigaCX, 2019 yılında CEO’su ve kurucusu Gerald Cotten’ın ölümünün ardından iflas etmişti. Şirket iflas ettiğinde binlerce müşterisi ve yaklaşık 200 milyon dolarlık kripto parasıyla Kanada’nın en büyük kripto para borsasıydı.


EY, 2019 yılının Şubat ayında yaklaşık 100 bitcoin’i yanlışlıkla Quadriga tarafından kontrol edilen soğuk cüzdanlara gönderdiklerini ve bu kripto paralara erişimlerinin olmadığını açıklamıştı. O dönemde bu bitcoinlerin toplam değeri 355.000 dolar civarındaydı.


Söz konusu bitcoin’ler geçen Cuma gününe kadar sabit duruyordu. Ancak Türkiye saatine göre Cumartesi sabaha karşı beş farklı cüzdandaki tüm bitcoin’ler farklı bir yere transfer edildi.Quadriga’nın alacaklı komitesinden Magdalena Gronowska, biticoin’lerin EY tarafından transfer edilmediğini belirtti. EY’den ise herhangi bir açıklama yapılmadı.


Toplamda 1.7 milyon dolar değerinde 104.34 bitcoin Quadriga’nın soğuk cüzdanlarını terk etti. Blokzincirlerindeki hareketlerin izini süren zachxbt, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yaklaşık 70 bitcoin’in, coin hareketlerinin takibini zorlaştıran bir karıştırıcı hizmet sunan Wasabi’ye aktarıldığını belirtti.


Daha önce EY, Cotten’in bu adreslere erişimi olan tek kişi olduğunu açıklamıştı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri ile Borsa Yatırımcılarının Davranışı Arasındaki İlişki Ne Anlama Geliyor?

7 Nisan 2024 13:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk