Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Zimbabve, Altın Destekli Dijital Para Çıkarıyor

Ülkenin merkez bankası, halkına paralarının istikrarsızlığını önlemek adına Zimbabve dolarlarını altın destekli token’la değiştirme imkânı sunacak.

24 Nisan 2023 14:02

Güncellenme: 24 Nisan 2023 16:43

Sunday Mail’in haberine göre Zimbabve Merkez Bankası (RBZ), yerel para birimi Zim dolarının stabilize edilmesine yardımcı olacak resmi bir altın destekli dijital para çıkarmayı planlıyor.


Token’lar, merkez bankasının kontrolündeki ülkenin altın rezervlerinden desteklenen elektronik bir para şeklinde olacak. RBZ, Zim doları sahibi insanların yerel paranın istikrarsızlığından korunmalarını sağlamak adına ellerindeki paraları altın destekli token ile değiştirebilmelerini sağlamayı amaçlıyor.


Zim doları istikrarsızlığıyla bilinen bir paradır. Investing.com’a göre 1 ABD doları, bir yıl önce 150 Zim dolarıyken şu anda 1.000 Zim’e yaklaşmış durumda. Ülke iki para birimini de kullanıyor.


RBZ, Ağustos ayında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı planladığını açıklamıştı. Diğer Afrika ülkeleri de bir CBDC arayışı içerisinde; Nijerya Ekim 2021’de eNaira’sını piyasaya sürmüştü.


Blok zinciri veri firması Chainalysis'in 2022 yılı Ekim ayında yayınladığı rapora göre, dünyada bin doların altında en yüksek kripto bireysel ödeme oranına (yüzde 80) sahip Sahra Altı Afrika'da yapılan küçük miktarlı bireysel ödemeler, kriptonun sıra dışı bir şekilde benimsenmesine ve kullanılmasına destek sağlıyor. 


Rapor ayrıca, Sahra Altı Afrika'da eşler arası (peer-to-peer) işlemlerin dünyanın her yerinden daha yaygın olduğunu vurguluyor. Afrika, tüm kripto işlem hacminin yaklaşık yüzde 6'sına tekabül eden eşler arası işlemlerde, ikinci sırada yer alan Orta ve Güney Asya ile Okyanusya bölgesini geride bırakıyor.


Rapor, pek çok Afrikalının kriptoyu günlük hayata entegre ettiğini belirtirken aynı zamanda, "Kripto kullanımı özellikle yerel itibari para birimlerinin değerlerinin düştüğü ülkelerde, zenginlerin spekülasyonlarının aksine, Afrika’daki gibi günlük ihtiyaçlar tarafından yönlendiriliyor" ifadelerine yer veriyor.


Bireysel işlemlerin yanı sıra, havaleler ve ticari işlemler de Afrika'nın kriptoyu yoğun şekilde benimsemesi ve kullanması için temel etkenler haline geldi.Afrika'yı farklı kılan ne?

Chainalysis raporunda yer alan üst düzey rakamlardan bazıları ilk bakışta dünyanın en düşük kripto para işlem hacmine sahip bir kıtanın hikayesini anlatıyor (Chainalysis'e göre Temmuz 2021 ila Haziran 2022 arasında zincir içi işlem hacmi 100,6 milyar dolara ulaştı.)


Bununla birlikte daha derine indikçe, rapor öncelikle Afrika'nın değişen kullanım ve benimseme oranlarına sahip çok farklı bir bölge olduğunu, ikinci olarak da kriptoya gerçekten ihtiyaç bulunduğunu ortaya koyuyor.


Afrika'daki farklı kripto kullanımı ve benimseme oranları

Chainalysis raporu, Burkina Faso ve Malavi gibi ülkeleri Nijerya ve Kenya gibi diğer Afrika ülkeleriyle karşılaştıran, Chainalysis tarafından hazırlanmış Küresel Kripto Kabul Endeksi'yle bağlantı kuruyor. 


Endeks, 146 ülke arasında Burkina Faso ve Malavi'yi 133 ve 137, Nijerya ve Kenya'yı ise 11 ve 19'uncu olarak sıralıyor. Bu geniş yelpaze, Afrika kıtasında kripto kullanımının ve benimsenmesinin farklılığını vurguluyor.Daha Fazla Oku

    dijital paraaltıntoken

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yapay Zeka Token’ları ve Trader’lar Apple’ın Yeni Hamlesini Yeterince Etkileyici Bulmadı

11 Haziran 2024 10:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk