Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

Kripto varlıkların yanı sıra, diğer ekonomik alanlarda da çeşitli vergi artışları ve yeni vergiler getirilmesi hedefleniyor.

14 Haziran 2024 17:50

Güncellenme: 14 Haziran 2024 18:14

Hükümet, bayram tatilinin ardından 226 milyar TL'lik ek gelir beklediği yeni vergi paketini TBMM'ye sunmaya hazırlanıyor. Bu pakette kripto varlıkları ilgilendiren önemli düzenlemeler de yer alıyor.


Yeni vergi paketi, Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık %0,7'sine denk gelen ek bir gelir kaynağı yaratmayı hedefliyor. Taslak çalışmalara göre, kripto varlıkların vergilendirilmesiyle ilgili iki farklı formül öneriliyor.


İlk öneri, kripto varlık alım-satım işlemlerine binde 3 oranında bir işlem vergisi getirilmesi. Bu düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, yıllık yaklaşık 3,7 milyar TL vergi geliri elde edilmesi bekleniyor.


İkinci öneri ise kripto varlık alım-satımından elde edilen gelirlerin gelir vergisine tabi tutulması. Her iki düzenlemenin de ekonomik etkileri değerlendirilerek, hangisinin uygulanacağına karar verilecek.


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, borsaya yönelik taslak vergi çalışmasının yeniden değerlendirilmek üzere ertelendiğini belirtirken, kripto varlıklara yönelik düzenlemelerin hızla yasalaşmasının planlandığını ifade etti.


Kripto varlıkların yanı sıra, diğer ekonomik alanlarda da çeşitli vergi artışları ve yeni vergiler getirilmesi hedefleniyor. Yeni vergi düzenlemelerinin, TBMM yaz tatiline girmeden önce yasalaşması planlanıyor.


Bu yeni vergi paketi, 1999 yılındaki depremlerden sonra hayata geçirilen düzenlemelerden bu yana en kapsamlı mali revizyonlardan biri olarak değerlendiriliyor. Kripto varlıklar için getirilecek olan bu vergi düzenlemeleri, dijital ekonominin vergilendirilmesi konusunda atılan önemli adımlardan biri olacak.


Daha Fazla Oku

    Türkiye KriptoKripto vergiTBMMvergi paketi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Ani Düşüşü

25 Temmuz 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk