Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Yargıç Kararı: “Terraform Labs’e Ait LUNA ve MIR, Menkul Kıymetlerdir”

Federal yargıç, SEC'in Terraform'un yasa dışı olarak kayıt dışı kripto menkul kıymetleri sattığı yönündeki iddialarını destekleyen hükümler verdi.

29 Aralık 2023 10:58

Güncellenme: 29 Aralık 2023 11:24

ABD federal yargıcı, kötü bir geçmişe sahip Terra ve Luna token’larının geliştiricisi Terraform Labs'ın kripto para birimlerini halka satarken federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.


ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı Jed Rakoff, duruşma olmadan verdiği hüküm ile Terraform'un menkul kıymet ihlalleri konusunda nihai bir davayı şekillendirebilir. 


Yargıç Rakoff, her iki tarafın da Mayıs 2022'de UST'nin depegging'ine yol açan ticaret faaliyetini inceleyen muhalif uzman tanıkların ifadelerini hariç tutma çabalarını reddetti.


Ancak yargıç, biri Terraform'un saklama cüzdanlarındaki faaliyetler hakkında ifade verecek, diğeri ise jüriye Terraform'un kripto ekonomisi hakkında genel bir bakış sunacak olan diğer iki savunma tanığını görüşmeye çağırmadı.


Karar, düzenleyicilerin çoğu kripto para biriminin menkul kıymet olarak sınıflandırılması ve ajansın yetki alanına girmesi gerektiği yönündeki iddiasıyla aynı çizgide yer alıyor. Bununla birlikte, mahkemenin kararı yalnızca LUNA ve MIR’i denetleme hakkını tanıyor.


Terraform Labs ise söz konusu token’ların menkul kıymet olmadığı konusunu diretiyor.


Şirketin sözcüsü, CoinDesk’e yolladığı mail’de şunları söylüyor: “Karara kesinlikle katılmıyoruz ve UST stabilcoin’inin veya söz konusu diğer token’ların menkul kıymet olduğunu düşünmüyoruz. Ayrıca bu karar, SEC’in dolandırıcılık iddialarını desteklemiyor ve duruşmada bu haksız iddialara karşı güçlü duruşumza devam edeceğiz.”


SEC, kripto para birimi endüstrisindeki diğer birkaç önemli oyuncuya karşı yaptığı benzer şikayetlerin ardından bu yılın başlarında Terraform Labs'a dava açtı. Davanın açılması, Terraform Labs'ın kripto endüstrisini derin bir kışa sürükleyen algoritmik stabilcoin'i UST'nin depegging'inden yalnızca birkaç ay sonra geldi.


Daha Fazla Oku

    TerralunaMIRmenkul kıymet

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk