Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Yapılan Yeni Bir Çalışmaya Göre Kriptoya Yatırım Yapan İspanyolların Oranı Yüzde 7

İspanya’nın menkul kıymetler düzenleyici kurumu CNMV, geçtiğimiz yıl başında kripto reklamlarına getirdiği yasaklara rağmen risklerin tam olarak anlaşılmadığından endişeli

5 Ağustos 2022 13:40

Güncellenme: 5 Ağustos 2022 16:54

İspanya’nın menkul kıymetler düzenleyici kurumunun düzenlediği ankete göre, İspanyolların yüzde 6,8’inin kripto yatırımı bulunuyor. Katılımcılar kâr elde etme umudu ve teknolojiye duydukları inanç doğrultusunda kripto yatırımı yaptıklarını söylüyor.


İspanya’nın regülasyon kurumu CNMV’nin düzenlediği çalışması, FC Barcelona’nın yıldız oyuncusu Andrés Iniesta’nın reklamlarında oynadığı kripto reklamlarının insanları gereksiz risklere sürükleyebileceğine dair endişeler sebebiyle Ocak ayında yasaklanmasının ardından geldi.


Her ne kadar 10 katılımcıdan dokuzu kripto yatırımının riskli olduğuna dair bilgilendirmelerin yapıldığını hatırladığını söylese de düzenleyici kurum sektörün geneline dair farkındalık eksikliğinden endişeli.


Avrupa Birliği’nin sanal varlıklara dair Birlik genelinde Piyasalardaki Kripto Varlıklar Regülasyonu (MiCA) adında yeni bir lisans düzenlemesi üzerine siyasi bir anlaşmaya imza atmasına rağmen söz konusu düzenleme önümüzdeki birkaç yıl boyunca yürürlüğe girmeyecek. Bu esnada kripto şirketleri de Binance’in iştiraki Moon Tech Spain’le Haziran ayında yaptığı gibi kara para aklama normlarına uygun hareket edeceğine dair taahhüt vererek İspanya pazarında faaliyetlerine başlamıştı.


Mayıs ve Haziran aylarında bin 500 kişinin katıldığı anket, araştırma şirketi Análisis e Investigación tarafından düzenlendi.


Düzenleyici kurumun anket sonuçlarına ilişkin yayımladığı özet metninde “Kripto yatırımcılarının yüzde 40’ının kripto paraların yasalara tabi tutulması gerektiğini düşünmesi oldukça çarpıcıyken, yüzde 29’u ise kriptoya dair riskleri diğer yatırım araçlarıyla bir tutuyor” ifadeleri yer alıyor.


Çalışmaya göre, katılımcıların yarısı kripto reklamlarındaki uyarıların rahatlıkla anlaşıldığını ve yeterli boyutta görünür olduğunu söylüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Lider Kripto Para Borsası

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk