Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Vermont, Celsius’un Ponzi Şemasına Benzediğini Söyledi

"Bazı zamanlarda mevcut yatırımcılara getiriler muhtemelen yeni yatırımcıların varlıklarıyla ödeniyordu."

8 Eylül 2022 14:19

Güncellenme: 8 Eylül 2022 17:42

Vermont Finansal Düzenleme Departmanı Çarşamba günü, kripto borç veren Celsius Network’ün yatırımcıları finansal durumu hakkında yanlış yönlendirdiğini, bilançosunu güçlendirmek için CEL token’ını kullandığını ve zaman zaman eski yatırımcılara geri ödeme yapmak için yeni yatırımcı fonlarını kullandığını iddia etti.


Devam eden iflas işlemlerinin ortasında Celsius'u soruşturan birkaç eyalet düzenleyicisinden biri olan finanasal düzenleme departmanı, ABD Mütevelli Heyeti Ofisi'nin bağımsız bir müfettiş atama önergesini desteklemek için Celsius'un mali durumu hakkında şeffaf olmadığını iddia etti.


Vermont’un bu bildirisi, Celsius'un yönetimine belki de en çok zarar veren değerlendirmedir, çünkü borç verenin bu yaz çöküşü, küresel kripto piyasasının karmaaşaya girmesine neden oldu. Düzenleyici, Celsius'un zaman zaman Ponzi şeması benzeri bir yapıyla çalışmış olabileceğini iddia etti .


Vermont, "Bu, yüksek düzeyde bir finansal kötü yönetim gösteriyor ve aynı zamanda, en azından bazı zamanlarda, mevcut yatırımcılara getirilerin muhtemelen yeni yatırımcıların varlıklarıyla ödendiğini gösteriyor" dedi. Yaklaşık 40 eyalet düzenleyicisinin şu anda Celsius'un operasyonlarına ve finansallarına baktığı belirtildi.


Celsius, CEO Alex Mashinsky'nin Twitter'da iddia ettiği veya röportajlarda söylediklerine rağmen, Temmuz 2021'e kadar yatırımcılara geri ödeme yapamadı.


Şirket, kripto staking platformu Stakehound'un 35,000 ethere (ETH) erişimini kaybettiği ve borç verenin teminatı iade edemediği zamanlar da dahil olmak üzere 2021'de oldukça zarar gördü.


Celsius, kripto piyasasının 2022 krizi nedeniyle 2022 iflas başvurusunda bulunduğunu dile getirmişti fakat yaşanan bu olay aslında daha öncesine dayanıyordu.


Vermont'un düzenleyicisi, Celsius'un CEL toke’ının fiyatını manipüle edecek ve bilançosunu artırmak için CEL token varlıklarını artıracak kadar ileri gitmiş olabileceğini iddia ediyor.


Celsius’un yalnızca Mayıs 2022'de 10 günlük bir süre içerisinde 450 milyon doların üzerinde kayıp yaşadığı belirtildi.


Vermont, tüm bu konular nedeniyle, bağımsız bir denetçinin Celsius'u ve operasyonlarını araştırması gerektiğini söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Nisan Ayı İstihdam Verileri Beklenenin Altında Kaldı, BTC Yükseliyor

4 Mayıs 2024 13:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk