Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı, Peki Etkileri Ne Olacak?

Geçen ay FATF'den bir heyet, Türkiye'yi ziyaret ederek kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine yönelik uygulamaları yerinde değerlendirdi.

28 Haziran 2024 13:11

Güncellenme: 28 Haziran 2024 13:33

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF), 28 Haziran 2024'te Singapur'da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması kararını aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantı öncesinde sosyal medya hesabından "Başardık" mesajını paylaşarak kararı duyurdu.FATF'nin yayımladığı dökümanlara göre, Türkiye ile birlikte Jamaika da gri listeden çıkarıldı. FATF, Ekim 2021'de belirtilen stratejik eksikliklerin giderilmesi ve kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele etkinliğinin artırılması yönünde Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeleri vurguladı.


FATF'nın güncellenmiş gri listesinde şu ülkeler yer alıyor: Bulgaristan, Burkina Faso, Kamerun, Hırvatistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Haiti, Kenya, Mali, Monako, Mozambik, Namibya, Nijerya, Filipinler, Senegal, Güney Afrika, Güney Sudan, Suriye, Tanzanya, Venezuela, Vietnam, Yemen.


Geçen ay FATF'den bir heyet, Türkiye'yi ziyaret ederek kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine yönelik uygulamaları yerinde değerlendirdi. Bu ziyaret sonrasında ekonomi yönetimi, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasını beklediklerini belirtmiş ve aksi bir kararın siyasi olacağını ifade etmişti.


Karar Metninde Vurgulanan Unsurlar 

FATF'nın karar metninde sekiz ana başlık yer aldı:


  • Mali İstihbarat Birimi: Yüksek riskli sektörlerin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele uyumluluğunun denetlenmesine daha fazla kaynak ayrılması ve yerinde denetimlerin artırılması.

  • Caydırıcı Yaptırımlar: Kayıt dışı para transferi hizmetleri ve döviz büroları gibi alanlarda kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele ihlalleri için caydırıcı yaptırımlar uygulanması.

  • Mali İstihbarat Kullanımı: Kara para aklama soruşturmalarını desteklemek için mali istihbarat kullanımının geliştirilmesi ve proaktif yayılımların artırılması.

  • Karmaşık Soruşturmalar: Daha karmaşık kara para aklama soruşturmaları ve kovuşturmalarının yürütülmesi.

  • Suçtan Kaynaklanan Varlıklar: Suçtan kaynaklanan varlıkların geri alınması ve terörizmin finansmanı davalarının takibi için net sorumluluklar ve ölçülebilir performans hedefleri belirlenmesi.

  • Terörizmin Finansmanı: Terörizmin finansmanı soruşturmalarının finansman ve destek ağlarını belirleyecek şekilde genişletilmesi.

  • BM Yaptırımları: BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak terörizmin finansmanına yönelik yaptırımların uygulanması ve eksikliklerin giderilmesi.

  • Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar: Terörizmin finansmanı için kullanılmalarını önlemek amacıyla kâr amacı gütmeyen kuruluşların gözetimine yönelik risk temelli bir yaklaşım uygulanması.

Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gri listeden çıkmasının uluslararası kaynak girişini hızlandıracağını ve borçlanma maliyetleri üzerinde pozitif etki yaratacağını belirtti. Yılmaz, uluslararası yatırımcıların Türkiye finansal sistemine olan güveninin güçlendiğini ve bu kararın finans ve reel sektör üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti. Ayrıca, sermaye akışının artmasıyla Türk lirası varlıklara ilginin de artacağını ve bunun dezenflasyon sürecini hızlandıracağını söyledi.Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasıyla ilgili basın açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı. Açıklamada, FATF toplantısında Türkiye'yi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in temsil ettiği belirtildi ve MASAK ile diğer kurumların idari ve teknik kapasitesinin daha da güçlendirileceği, gerektiğinde yasa ve idari düzenlemelerin hassasiyetle hayata geçirileceği vurgulandı.


Daha Fazla Oku

    FATFgri listehazine ve maliye bakanlığı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk