Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Tornado Cash Mağdurlarını Umutlandıran Gelişme

Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’in yasaklanması nedeniyle buradaki dijital cüzdanları kilitli kalan kullanıcıların paralarını geri almak için başvuru yapabileceklerini belirtti.

14 Eylül 2022 10:30

Güncellenme: 14 Eylül 2022 12:46

Hazine Bakanlığı, ABD’de ikamet eden kişilerin ve vatandaşların Tornado Cash’te kalan paralarını geri alabilmek için başvuru yapabileceklerini belirtti.


Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlık Kontrol Birimi (OFAC), Salı günü ‘sıkça sorulan sorular’ (FAQ) kısmını güncelleyerek şirketlerin ve şahısların Tornado Cash kullanımından dolayı yaptırımlarla karşı karşıya kalmamak için nasıl davranmaları gerektiğine dair bir kılavuz yayınladı. Ethereum üzerinden yapılan işlemlerinin takip edilmesini çok zorlaştıran bir yazılım olan Tornado Cash, Kuzey Koreli hacker’lar tarafından kara para aklamada kullanıldığı iddiasıyla geçen ay ABD’de yasaklanmıştı.


Ancak, bu yaptırımlar kripto sektöründen tepki gördü. Çünkü yazılımı yasal olarak kullananların Tornado Cash’te bulunan akıllı cüzdanlarındaki paralar da yaptırımlar nedeniyle kilitli kalmıştı ve bu paraların nasıl kurtarılabileceği tartışma konusu olmuştu. FAQ bölümünde bu endişelere yer verilmese de kullanıcıların paralarını geri çekmek için OFAC’a başvurabilecekleri belirtildi.


Başvuru yapacak olanlardan Tornado Cash ile yaptıkları işlemlere ait bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgiler arasında cüzdan adresi, işlemlerin tarihi ve saati, dijital para miktarı yer alıyor. Ayrıca işlemlerde yaptırıma sebep olacak bir durum yoksa OFAC’ın olumlu bir lisans politikası izleyeceği belirtiliyor.


Geçen hafta, kripto borsası Coinbase tarafından desteklenen bir grup Hazine’ye karşı kilitli kalan paralar nedeniyle dava açmıştı.


FAQ bölümünde yaptırımlar açıklandıktan bazı kişilerin ünlülere Tornado Cash aracılığıyla küçük miktarlarda ether göndererek onları ‘trollemeye’ çalıştıklarına da değinildi. FAQ’ta ABD’li vatandaşlar için Tornado Cash’i içeren herhangi bir işlemin yasadışı olduğu vurgulanırken, bir ABD vatandaşının kendisi talep etmeden küçük bir miktar ether alması durumunda ise bunun derhal raporlanmasına gerek olmadığı belirtildi.


OFAC, Kuzey Kore bağlantılı hackerlardan oluşan Lazarus Group’un Tornado Cash’i kullanarak milyonlarca dolarlık kripto gönderdiğini aktardı. Programın işlem hacminin yüzde 20’sinin yasadışı olduğu da belirtildi.


Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları ve balistik füze programlarına fon sağlamak için siber suçlar da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. Ayrıca, kripto sektörünün de bu gibi işlemleri engelleyerek üzerine düşün görevi yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk